MEDYCYNA NATURALNA - FORUM...........................Rodzaju 1:29 Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witam serdecznie wszystkich gości.

#1 2018-05-23 13:32:57

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
Windows 7Firefox 60.0

Offline

#2 2020-07-07 09:14:11

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsChrome 83.0.4103.116

Odp: SZCZAW KOBYLAK

Kobylak, czyli szczaw kędzierzawy – właściwości i zastosowanie
Kobylak jest wieloletnią byliną, którą spotyka się na podmokłych polach i łąkach. Roślina posiada właściwości lecznicze. Może być stosowana na biegunkę, stany zapalne oraz w przypadku anemii. Surowiec zielarski stanowi korzeń kobylaka. Co warto o nim wiedzieć?

2. Właściwości szczawiu kędzierzawego
Kobylak nie ma zastosowania kulinarnego, ale wykazuje działanie lecznicze. Surowcem zielarskim jest korzeń kobylaka, z uwagi na zawartość flawonoidów, kwasów organicznych, związków garbnikowych, szczawianu wapnia, kwasów organicznych (kawowy) czy żelaza. W zależności od miejsca wzrostu, rodzaju siedliska oraz uwarunkowań środowiskowych, korzeń kobylaka może cechować różne działanie.
Roślinie przypisuje się właściwości:
ściągające,
przeciwzapalne,
antyseptyczne,
rozluźniające i przeczyszczające (jeśli dominują szczawiany),
łagodzące objawy nieżytu górnych dróg oddechowych,
wzmacniające organizm, także po grypie żołądkowej czy zatruciu,
zwalczające szkodliwe dla organizmu wolne rodniki,
regenerujące uszkodzone tkanki, stąd ułatwia gojenie się ran i urazów. Pozytywnie działa na trudno gojące się rany i owrzodzenia.
Ponadto kobylak:

zmniejsza odczyny alergiczne, wspomaga leczenie chorób autoimmunologicznych,
stanowi źródło łatwo przyswajalnego żelaza posiadającego właściwości krwiotwórcze, stymulującego produkcję hemoglobiny. To dlatego stosuje się go w profilaktyce i leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza i słabej krzepliwości krwi. Uważany jest za środek „czyszczący krew",
ułatwia przyswajanie składników pokarmowych poprzez przyspieszenie wydzielania soków trawiennych,
z uwagi na działanie antygrzybicze może być skuteczny w leczeniu trądziku i łojotoku, łuszczycy, grzybicy, atopowego zapalenia skóry i łojotoku.
3. Jak stosować kobylak?
Najbardziej znanym sposobem spożywania kobylaka jest odwar. Można go pić lub schłodzić i stosować jako tonik do przemywania zmienionej chorobowo skóry lub jako tonik redukujący trądzik i łojotok. Odwar należy pić po pół szklanki dwa razy dziennie. Co ważne czas kuracji nie powinien przekroczyć trzech tygodni. Należy zrobić półroczną przerwę.
Odwar z korzenia kobylaka to również składnik nasiadówek stosowanych w przypadku zbyt obfitych miesiączek, upławów czy infekcji pochwy. Kobylak to także częsty składnik herbat ziołowych przeznaczonych na problemy jelitowe. Na bazie odwaru z kobylaka warto przeprowadzić leczniczo-relaksującą kąpiel.

https://portal.abczdrowie.pl/kobylak-wl … stosowanie

Offline

#3 2020-07-07 09:17:54

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsChrome 83.0.4103.116

Odp: SZCZAW KOBYLAK

Kobylak jest jednak uznaną rośliną leczniczą. Do celów leczniczych wykorzystuje się jego korzenie, liście oraz nasiona. Mają podobne właściwości, a różni je tylko siła działania.
Przez stulecia medycyna ludowa ceniła kobylaka jako zioło lecznicze. Wierzono, że pomaga w problemach trawiennych, w chorobach krwi, w żółtaczce, błonicy, przy ugryzieniach przez węże i skorpiony oraz leczy wszelkie rany.
W ostatnim czasie, po wielu latach zapomnienia, kobylak wraca powoli do łask. Suszone ziele można kupić w aptekach internetowych i w sklepach zielarskich. Jeżeli ma się zacięcie zielarskie można samemu zbierać i suszyć roślinę. Nasiona najlepiej zbierać jesienią, liście natomiast zbieramy i suszymy przez cały sezon wegetatywny rośliny. Korzenie wykopujemy jesienią lub wczesną wiosną i suszymy.
Kobylak na biegunkę, niestrawność, grypę żołądkową
Roślina jest świetnym lekiem na problemy żołądkowo-jelitowe i stany zapalne układu pokarmowego. Od niepamiętnych czasów stosowano kobylak przede wszystkim na biegunkę, nudności i niestrawność. Szczaw kędzierzawy (kobylak) działa aktywizująco na układ pokarmowy, poprawia pracę żołądka, reguluje wydzielanie kwasów żołądkowych i żółci. Wspiera więc trawienie i przydaje się po nazbyt obfitym obiedzie.
Zobacz wideo
Kobylak na anemię i niedokrwistość oraz na bolesne miesiączki
Kobylak zawiera substancje odżywcze, takie jak: białka, tłuszcze, witaminę C, mikroelementy (azot, fosfor, wapń, żelazo, sód, mangan). Ze względu na zawartość żelaza i witaminy C picie naparów z kobylaka zalecane jest przy anemii, w celu uzupełnienie niedoborów minerału. Kobylak pomaga przy bolesnych miesiączkach działając rozluźniająco i przeciwbólowo, zmniejsza krwawienie oraz uzupełnia utracone wraz z krwią zapasy żelaza w organizmie. Napar z kobylaka ma działanie wzmacniające, zatem warto go popijać w czasie rekonwalescencji. Wzmocnimy w ten sposób także nasz system odpornościowy. Zauważa się ponadto, że kobylak działa uspokajająco i relaksująco.
Kobylak - nasiona działają łagodniej
Napar lub odwar z nasion kobylaka ma łagodniejsze działanie niż z korzenia czy liści. Dlatego można wykorzystać nasiona kobylaka do przygotowania okładów, pomocnych przy ropniach i trudno gojących się ranach. Kobylak dobrze się sprawdza jako lek przeciwko biegunce także u dzieci. Jeśli jednak chcemy zastosować kobylak dla dzieci, przygotujmy napar z nasion kobylaka, które będzie łagodniejszy i bezpieczniejszy dla maluchów.
Kobylak - zastosowanie w kosmetyce
Działanie przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze kobylaka można wykorzystać przy cerze trądzikowej. A także przy wypryskach, łojotoku, grzybicy, czy przy trudno gojących się ranach. Nadaje się dla każdego rodzaju ceny, nawet tej wrażliwej. Ma właściwości antyoksydacyjne, dodaje skórze witalności i blasku. Przy problemach skórnych, na przykład przy grzybicy, dobrze działa kąpiel z dodatkiem kobylaka.
Przeciwwskazania
Kobylak zawiera dużą ilość szczawianów, które mogą sprzyjać powstawaniu kamieni nerkowych, dlatego osoby z chorobami nerek nie powinny raczej używać tej rośliny. Kobylak nie jest też zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101 … wanie.html

Offline

#4 2020-07-07 09:25:09

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsChrome 83.0.4103.116

Odp: SZCZAW KOBYLAK

Kobylak [Rumex crispus L.] jest  bliskim krewnym szczawiu zwyczajnego, pospolicie zwany końskim albo kobylim szczawiem.  Rośnie na łąkach, przydrożach, brzegach rzek i podmokłych terenach tworząc kępy.

Do końca XIX wieku był na oficjalnej liście leków stosowany przez lekarzy i zielarzy. Przetworami z korzenia leczono wszelkie problemy układu pokarmowego i zakażenia bakteryjne.  Pomagał w zatruciach, chorobach krwi, żółtaczce, szkorbucie, a nawet.. ukąszeniach skorpionów. W chorobach skórnych stosowano wyciągi i mikstury. Maści przyrządzano gotując korzenie w rozcieńczonym occie do miękkości, a następnie rozcierano papkę ze smalcem świńskim.

Ksiądz Krzysztof Kluk w „Dykcyonarzu roślinnym”pisał:

odwar z korzeni szczawiu kędzierzawego stosowano w XVIII wieku przy biegunce, błonicy, chorobach skórnych i żółtaczce, a zewnętrznie do obmywania w chorobach skórnych u zwierząt. Korzenie kobylaku gotowane w wodzie lub surowe stosowano w chorobach skórnych, zaś gotowane w winie jako płyn do płukania ust w bólu zębów i chorobach uszu.

Warto do tego powrócić bo skuteczniej działa niż leki z apteki.

Kobylak właściwości lecznicze
Kobylak zawiera dużo garbników, soli mineralnych i związków o działaniu tonizującym dla żołądka, przewodu pokarmowego i całego ustroju. Spożywany w okresie wiosenno-zimowym dostarczy cennych substancji odżywczych: białka, tłuszczów, wapnia, żelaza, cynku, sodu, manganu, witaminy A, C,

Kobylak jest niezawodny:

na wszelkiego rodzaju zatrucia,
zapalenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe przewodu pokarmowego
niezrównany w leczeniu salmonelli, czerwonki, anemii
bardzo szybko i  skutecznie leczy biegunki, wymioty, nieżyty
odtruwa i przywraca prawidłową pracę jelit
pomocny w leczeniu chorób skórnych, wyprysków, zaczerwienień, łuszczycy
hamuje destrukcje wywołane chorobą nowotworową, działa tonizująco w osłabieniu spowodowanym nekrozą tkanek, zmianami w narządach wewnętrznych
w pediatrii chętnie stosowany jako lek przeciwbiegunkowy
szybko zmniejsza nasilenie biegunki lub zatrzymuje, działa ściągająco na błonę śluzową jelita grubego
hamuje rozwój drobnoustrojów patogennych, opornych na antybiotyki
zmniejsza stany zapalne i drobne krwawienia błony śluzowej jelit
neutralizuje toksyny bakteryjne i szkodliwe produkty przemiany materii.
kobylak szczaw koński

Skuteczność kobylaka

Niezwykle skuteczny jest napar z nasion i liści kobylaka w ostrym zakażeniu bakteryjnym – czerwonce, wywoływanym przez kilka gatunków pałeczek z rodzaju shigella.
Korzenie mogą być stosowane w różnych schorzeniach przewodu pokarmowego i  chorobach reumatycznych
Jako środek ściągający w hemoroidach, nawet w krwawieniach wewnętrznych w tym z płuc.
Brązowe jak gryka ziarenka leczą anemię, niedokrwistość, sprawdzają się w leczeniu chorób autoimmunologicznych. Bardzo dobrze działają na skórę.
Kobylak odżywia organizm i oczyszcza krew z obecnych w niej różnych substancji toksycznych
Kobylak przepisy lecznicze

Wywar z kobylaka na wymioty, biegunkę, zakażenia przewodu pokarmowego, niestrawność
3 łyżki ziarenek zalać 3 szklankami zimnej wody, doprowadzić do wrzenia i podgrzewać jeszcze 2 minuty.
Zdjąć z ognia, zaparzać pod przykryciem 15 minut, przecedzić, pić ciepły wywar przez cały dzień. Dla dzieci użyć 3 łyżeczki ziarenek.
Do godziny po wypiciu pierwszej porcji wymioty powinny ustąpić, biegunka zmniejszy się lub ustanie. Nasiona i liście działają słabiej niż korzeń.

Kobylak czyli szczaw kędzierzawy - najlepszy antybiotyk z łąki

Syrop dla anemicznych dzieci S. Korżawskiej
6 łyżek ziarenek kobylaku
10 drobno pokrojonych daktyli
2 łyżki rozdrobnionych owoców dzikiej róży
1 pokruszoną laska cynamonu
Zioła zalać 6 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia, gotować na małym ogniu 10 minut.
Pozostawić do naciągnięcia pod przykryciem przez godzinę.
Przecedzić, dodać tyle miodu ile jest wywaru, wymieszać.
Podgotować na małym ogniu 5 minut, gorący rozlać do butelek.
Stosować-3-4 razy dziennie po łyżce rozcieńczone

Kobylak zatrucia, biegunka, wymioty

https://sekrety-zdrowia.org/kobylak-szc … asciwosci/

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
aoc2-polska - half-hax - nazakoluwisly - wyzszaszkolapaleniaziola - twierdzapaladynow