MEDYCYNA NATURALNA - FORUM...........................Rodzaju 1:29 Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witam serdecznie wszystkich gości.

#1 2020-11-28 19:05:48

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsChrome 87.0.4280.66

KOCIMIĘTKA WŁAŚCIWA (Nepeta cataria L.)

Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria L.)

https://pl.pinterest.com/pin/641059328196454478/

Offline

#2 2020-11-28 19:06:38

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsChrome 87.0.4280.66

Odp: KOCIMIĘTKA WŁAŚCIWA (Nepeta cataria L.)

Kocimiętka ma szalenie bogaty skład fitochemiczny. Zawiera między innymi olejki eteryczne, witaminę C, gorycze, garbniki, irydoid nepetalakton. Substancje te, determinują działanie kocimiętki w zakresie bakteriobójczym, żółciopędnym, przeciwzapalnym, moczopędnym. W tradycji medycyny ludowej kocimiętka stosowana jest w leczeniu chorób przewodu pokarmowego o charakterze przewlekłym, w nawracających infekcjach układu oddechowego, w gorączce i zaziębieniu. Ponadto napar z kocimiętki wykazuje własności relaksujące i uspokajające.

Napary stosowane są też zewnętrznie usuwając stany zapalne skóry. Zielniki wspominają o jej skuteczności w katarach, w stanach zapalnych zatok (zmniejsza obrzęk i przekrwienie). Jest pomocna w astmie, stanach zapalnych gardła i krtani, grypie, w stanach zapalnych tchawicy.

Zawartość w kocimiętce substancji pod nazwą nepelactone, powoduje iż wypita przed snem filiżanka herbatki z kocimiętki sprawi, że nie będziemy mieć problemów z bezsennością ?

Jak sporządzić herbatkę z kocimiętki?

1 łyżeczkę świeżej lub suszonej kocimiętki, zalewamy 1 i ½ szklanki wrzącej wody i parzymy pod przykryciem około od 15 – 20 minut. Zawsze wypijamy napar ciepły! Można go dosmaczyć miodem lub sokiem domowej roboty. Herbatkę pijemy tak i na uspokojenie i sen jak i na przeziębienia i obniżenie temperatury. Skuteczna jest herbatka na mdłości, katar sienny. Dzieciom podajemy połowę dawki w małym kubeczku.

Zielniki wspominają też o szczególnych zdolnościach tej roślinki, a mianowicie suszone liście kocimiętki, palone jak tytoń, mogą powodować delikatne efekty halucynogenne. To też należy uważać z tym ziółkiem, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci i młodzież.

Zobacz też : http://zielarnia.com.pl/konopia-siewna- … ej-prawda/

MG

Opracowano na podstawie między innymi : Wielka Księga Ziół- Lesley Bremness, Wymarzony Ogród.pl., Medycyna dawna i wsółczesna, dr.Henryk Różański.

http://zielarnia.com.pl/kocimietka-nepe … low-kilka/

Offline

#3 2020-11-28 19:08:25

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsChrome 87.0.4280.66

Odp: KOCIMIĘTKA WŁAŚCIWA (Nepeta cataria L.)

Kocimiętka właściwa – Nepeta cataria Linne (ang. Catnip, Catnep), należy do rodziny wargowych – Labiatae (=Lamiaceae). Naturalnie występuje w Południowej Europie oraz w Południowej i Wschodniej Azji. Jak podaje Bremness jej nazwa łacińska wywodzi się od rzymskiego miasta Nepetii, gdzie roślina jest uprawiana. Roślina bardziej znana jest pod nazwą kocimiętka, ponieważ jej zapach wywołuje euforyczne zachowanie kotów.
   Kocimiętka jest w Polsce uprawiana, rosnąć może praktycznie na każdym rodzaju gleby. Jest wieloletnią, zimotrwałą byliną osiągającą wysokość 45-90 cm. Lubi stanowiska słoneczne lub lekko zacienione.
   Surowiec może być stosowany w kuchni jako przyprawa do doprawiania sosów, zup i mięsa. Ziele i liście kocimiętki posiadają także właściwości lecznicze. Herba, Folium Nepetae catariae zbiera się przed lub w czasie kwitnienia. Do głównych grup związków biologicznie czynnych kocimiętki zaliczamy olejek eteryczny Oleum Nepetae (w ilości ok. 1%) w którym dominującym składnikiem jest m.in. nepetalakton i jego pochodne.

    W tradycyjnej fitoterapii z kocimiętki przygotowywana jest herbata, która stosowana jest jako środek uspokajający i ułatwiający zasypianie. Uspokajające działanie przypisywane jest nepetalaktonowi i składnikom pokrewnym. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach kwas nepetalowy i nepetalakton powodowały wydłużenie czasu snu. Kocimiętka poprawia trawienie, zwiększa wydzielanie potu i zmniejsza objawy biegunek. W medycynie ludowej herbata zalecana jest w leczeniu infekcji, bólu zębów i głowy, stresu, reumatyzmu, alergii i hemoroidów. Olejek eteryczny z kocimiętki stosowany w dużych ilościach powoduje u ludzi stany depresyjne ośrodkowego układu nerwowego.
   Jak podaje Różański z suchego surowca sporządzać można napar lub nalewkę. Napar – Infusum, w ilości 1-2 łyżki surowca na 1 szklankę wrzącej wody lub mleka, przyjmować należy 1-3 razy dziennie po 200 ml. Jako środek uspokajający i poprawiający sen – 1 szklanka naparu wodnego lub mlecznego 1-2 razy dziennie. Można podawać dzieciom, warto dodać miodu. Nalewka i intrakt (100 g surowca na 300 g alkoholu) – 5 ml 1-2 razy dziennie w mleku lub wodzie z miodem. Ze świeżego ziela można sporządzić intrakt oraz napar.
   Z innych zastosowań kocimiętki należy wymienić właściwości odpędzające owady i roztocza. Jest rośliną miododajną. Pomimo tego, że Nepeta cataria w lecznictwie nie jest bardzo popularną substancją, to może warto zwrócić uwagę na tę roślinę ze względu ja jej właściwości. Suszoną kocimiętkę można nabyć w sklepach zielarskich, gdzie jest polecana w leczeniu grypy i przeziębień. Uważana jest za środek działający silnie napotnie, skutecznie obniża gorączkę. Poza tym zalecana jest do stosowania w dolegliwościach żołądkowych i biegunce, a także jako surowiec o właściwościach uspokajających i relaksujących.
dr n. farm. Tomasz Baj
w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji
z Pracownią Roślin Leczniczych,
Uniwersytet Medyczny w Lublinie

https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/09 … dla-kotow/

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
turniejram - pdmustrp - supplements - talakhan - game4you