Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
Skrzyp polny (łac. Equisetum arvense) to roślina lecznicza, która rośnie dziko w Polsce – spotkać go można na wilgotnych łąkach, polach, miedzach, kartofliskach, przydrożach, skarpach, nasypach kolejowych. Z tego powodu jest traktowany jako uciążliwy chwast, tymczasem jest to roślina, która dzięki swoim właściwościom leczniczym znalazła zastosowanie w medycynie.
Skrzyp polny (łac. Equisetum arvense) to roślina, której właściwości lecznicze od dawna są wykorzystywane w medynie naturalnej. Jednak mało kto o tym wie, gdyż tę przypominającą z wyglądu miniaturową jodełkę roślinę powszechnie uważa się za chwast.
Skrzy polny na schorzenia dróg moczowych
Skrzyp polny, dzięki obecności flawonoidów zwiększa objętość wydalanego moczu i usuwa nadmiar moczanów, w związku z tym odwary z tej rośliny stosuje się jako słaby środek moczopędny w mało nasilonych schorzeniach dróg moczowych. Działa również łagodnie rozkurczowo na drogi żółciowe i moczowe, a tak że uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Poza tym stosuje się go w kamicy moczowej, w gośćcu i skazie moczanowej.
Skrzyp polny - właściwości uspokajające i przeciwdrgawkowe
Wyciąg ze skrzypu polnego ma potencjalne działanie uspokajające i przeciwdrgawkowe. Potwierdzają to badania naukowe przeprowadzone na szczurach.
Skrzy polny to inaczej jodełka, jedlina polna, koński ogon, krzemionka kostka, sprzączka, koszczka, strzębka, jedlinki, chwoszcz
Wykorzystano w nich wyciąg otrzymany z ziela skrzypu polnego za pomocą 50 proc. wodnego roztworu etanolu, który był podawany gryzoniom doustnie w dawkach 50, 100, 200 i 400 mg/kg m.c. Okazało się, że w miarę zwiększania dawek wodno-etanolowego wyciągu ze skrzypu polnego stwierdzono złagodzenie ostrości pojawiających się drgawek oraz zmniejszenie częstotliwości ich występowania, a także przedłużenie snu i zwiększenie liczby upadków z obracającego się bębna. Działanie uspokajające i przeciwdrgawkowe naukowcy przypisują zawartej w tym wyciągu w stosunkowo dużej ilości związku o nawie flawonoid izokwercytryny.
Skrzyp polny na obfite miesiączki
Odwary ze skrzypu polnego można stosować pomocniczo w przypadku obfitych miesiączek. Współczesna fitoterapia poleca ich stosowanie również w krwawieniach z żylaków odbytu, z owrzodzeń okrężnicy oraz ze wrzodów żołądka i dwunastnicy, a tak że w krwawieniach z nosa i płuc.
Skrzy polny na pocące się stopy
Jeśli cierpisz na nadmierną potliwość stóp, wypróbuj skrzyp polny. Dzięki niemu nadmiar potu, zamiast wydostać się na powierzchnię skóry, zostanie wydalony wraz z moczem, dlatego efektem bocznym terapii mogą być częstsze wizyty w toalecie.
Skrzyp polny na oparzenia i popękane naczynka
Skrzyp polny można stosować w uszkodzeniach skóry, oparzeniach, w stanach zapalnych skóry w postaci okładów. Poza tym stosuje się go w niektórych chorobach skórnych wywołanych nagromadzeniem we krwi szkodliwych produktów przemiany materii, m.in. w łuszczycy. Po skrzyp polny mogą sięgać także osoby zmagające się z cerą naczynkową. Wzmocni on naczynka i zmniejszy ryzyko ich pękania. Zewnętrznie odwary służą do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej.
Skrzy polny - na piękne i mocne włosy
Dzięki zawartemu w skrzypie polnym krzemowi włosy są lśniące i mocne, paznokcie się nie rozdwajają, a proces starzenia się skóry zostaje zahamowany.
Skrzyp polny - kiedy zbierać skrzyp?
Wczesną wiosną z licznych kłączy rosnących głęboko w ziemi wyrastają krótkie pędy zarodnikowe o brunatnym kolorze, na szczycie których znajdują się kłoski przypominające szyszkę. Dopiero w połowie wiosny pojawiają się zielone pędy płonne, które dorastają do 40 cm wysokości. Pędy te wyglądem przypominają jodełkę (stąd jedna z nazw). Te właśnie pędy stanowią surowiec zielarski. Zawierają krzemionkę (kwas krzemowy) oraz flawonoidy, sole mineralne, kwasy organiczne i saponiny.
Pędy skrzypu zbiera się od połowy lipca do końca sierpnia, ponieważ wtedy zawierają najwięcej krzemionki. Suszy się je w przewiewnym, zacienionym pomieszczeniu, w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza.
Bibliografia:
Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987
Dos Santos J. G. Jr., Blanco M. M., Do Monte F. H., Russi M., Lanziotti V. M., Leal L. K., Cunha G. M., Sedative and anticonvulsant effects of hydroalcoholic extract of Equisetum arvense (Uspokajające i przeciwdrgawkowe działanie wyciągu ze skrzypu polnego), "Fitoterapia 2005", nr. 76
Offline
1. Skrzyp polny - właściwości
Ziele skrzypu polnego to jedna z najstarszych roślin na świecie. Rosnące na wilgotnych łąkach i polach ziele skrzypu polnego często uznawane jest za chwast. Warto jednak lepiej poznać skrzyp polny, ponieważ dostarcza organizmowi wielu witamin i związków mineralnych.
Najłatwiejszym sposobem na wprowadzenie ziela skrzypu do diety są herbaty ze skrzypem polnym. Picie naparów ze skrzypu polnego zalecane jest osobom chcącym wzmocnić skórę, włosy oraz paznokcie. Herbata ze skrzypu polnego pływa też na metabolizm, reguluje bowiem przemianę materii i ułatwia odchudzanie. Kuracja zielem skrzypu polnego powinna trwać 60 dni. Wystarczy pić jedną szklankę naparu dziennie.
Odwary z herbaty ze skrzypu polnego wykorzystuje się do okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia oraz stłuczenia, wspomagają bowiem regenerację tkanek. Z kolei płukanie naparem skrzypu polnego włosów przeciwdziała łupieżowi.
Ze względu na działanie moczopędne ziela skrzypu polnego zalecane jest osobom ze skłonnością do kamicy nerkowej oraz zapalenie pęcherza moczowego.
2. Skrzyp polny - zawartość krzemu
Skrzyp polny, obok zarodków i kiełków pszenicznych, jest dobrym źródłem krzemu, który wspomaga naturalną produkcję kolagenu. W organizmie człowieka pierwiastek ten występuje głównie we włosach, skórze, paznokciach, szkliwie zębów, ścięgnach, płucach, mięśniach gładkich i węzłach chłonnych.
Z wiekiem zawartość krzemu w skórze i największej tętnicy ustroju (aorcie) maleje, dlatego też skóra staje się mniej elastyczna, sucha i podatna na podrażnienia. Niedobór krzemu może być również czynnkiem ryzyka wystąpienia schorzeń układu krążenia.
Brak wystarczającej ilości krzemu powoduje też deformacje kości, chrząstek i stawów, zwłaszcza u płodów i małych dzieci.
W trosce o zdrowie i wygląd warto więc uzupełnić deficyt. Do produktów zawierających najwięcej krzemu, poza skrzypem polnym, zaliczane są także: jęczmień, owies, ryż brązowy, cebula, czerwone buraki, ziemniaki, kukurydza oraz całe ziarna pszenicy. Aby organizm prawidłowo funkcjonował, niezbędne jest dostarczanie krzemu w dawce 0,15-0,25 mg/kg masy ciała.
3. Skrzyp polny - tabletki
Przyjmowanie preparatów skrzypu polnego w postaci suplementów diety lub picie herbaty z suszonego skrzypu polnego wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu, wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, poprawia stan skóry oraz odporność organizmu.
Offline
Skrzyp polny – właściwości i zastosowanie ziołowego mocarza
Dla wielu osób skrzyp polny to jedynie uciążliwy chwast. Tymczasem w stworzonej przez francuskich naukowców klasyfikacji ziół o najwyższej mocy skrzyp polny znalazł się na pierwszym miejscu. Jakie są właściwości lecznicze skrzypu polnego?
Przed rozwojem przemysłu farmaceutycznego i pojawieniem się syntetycznych leków remedium na krwotoki, choroby układu moczowego, reumatyzm oraz wypadanie włosów stanowiło ziele skrzypu polnego. Między innymi w przypadku tych problemów roślina ta zalecana jest także i dziś.
Skrzyp polny – właściwości w skrócie:
skrzyp działa moczopędnie,
przeciwkrwotocznie,
uszczelnia naczynia krwionośne,
działa krwiotwórczo,
ma działanie przeciwreumatyczne,
pobudza przemianę materii,
przyspiesza gojenie,
odtruwa organizm,
ma działanie ściągające,
działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.
Skrzyp – na włosy i paznokcie, do picia, płukania, okładów i kąpieli
Skrzyp polny dobroczynnie wpływa na funkcjonowanie wielu układów i organów. Herbata ze skrzypu polnego wskazana jest m.in.:
w zaburzeniach pracy układu moczowego (kamica, zapalanie pęcherza i nerek);
jako środek hamujący krwawienia z płuc, przewodu pokarmowego i dróg moczowych;
w stanach zapalnych i pierwszych objawach powiększenia gruczołu krokowego (prostaty);
w leczeniu miażdżycy naczyń krwionośnych;
dla obniżenia ciśnienia;
w schorzeniach reumatycznych, którym towarzyszą obrzęki;
w chorobach skórnych (np. trądziku);
jako środek poprawiający aktywność hormonalną u ludzi starszych.
Zewnętrznie napar ze skrzypu można stosować do:
płukania jamy ustnej w stanach zapalnych;
okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia stłuczenia, kontuzje i oparzenia;
okładów i kąpieli łagodzących bóle reumatyczne.
Ziele skrzypu jest sprawdzonym, a co najważniejsze skutecznym środkiem przeciwdziałającym wypadaniu oraz przetłuszczaniu się włosów, stąd jest składnikiem szamponów i odżywek do nich. Wszystko dzięki zawartości krzemionki, która wpływa korzystnie na skórę i jej wytwory. Poza włosami, skrzyp działa też wzmacniająco na paznokcie.
Sprawdź: preparaty ze skrzypem polnym
Na walorach skrzypu polnego poznali się już starożytni. O tym, że tamuje krwawienie wspominają Dioskurides i Pliniusz Starszy. Żyjący w średniowieczu perski lekarz Awicenna zalecała sok ze świeżego skrzypu, żeby przyspieszyć gojenie ran.
Roślinę tę bardzo cenił także, działający w epoce renesansu Paracelsus, nazywany ojcem medycyny nowożytnej.
Współcześnie na świecie występuje ok. 50 gatunków skrzypu (w Polsce – dziewięć), ale tylko jeden – polny (łac. Equisetum arvense), a w zasadzie jego zielone, „liściaste” pędy mają właściwości lecznicze. Wyrastają one około maja z wielopiętrowych podziemnych kłączy, osiągają do 40-50 cm wysokości, a wyglądem przypominają miniaturowe choinki.
Skrzyp polny jest rośliną wieloletnią, w strefach umiarkowanych i podzwrotnikowych bardzo pospolitą. Spotkać ją można praktycznie wszędzie: na polach, ugorach, przy drogach, w rowach, a także na łąkach, pastwiskach, nad brzegami zbiorników wodnych czy w lasach. Jego puste wewnątrz łodygi są twarde i szorstkie (stąd dawniej używano ich do polerowania naczyń z cyny, a samą roślinę nazywano „cynowym zielem’). Skrzypią, gdy się je zdepcze lub zgniecie w dłoni.
Krzem i inne skarby
Owo charakterystyczne skrzypienie (któremu roślina zawdzięcza pierwszy człon nazwy), to zasługa dużej zawartości rozpuszczalnych w wodzie związków krzemu (tzw. krzemionki). Są one bardzo ważne dla zachowania właściwej kondycji skóry, włosów i paznokci, ale też elastyczności stawów oraz naczyń krwionośnych, jak również odbudowy tkanki łącznej (z krwią włącznie).
Część krzemionki, przechodząc do moczu, staje się też koloidem ochronnym, przeciwdziałającym gromadzeniu się i krystalizacji składników mineralnych w drogach moczowych, a więc powstawaniu złogów. Ziele skrzypu polnego skrywa też w sobie: flawonoidy, sole potasu, kwasy organiczne, saponiny, fitosterole, witaminę C, karotenoidy, garbniki i związki żywicowe.
Offline
Strony: 1