MEDYCYNA NATURALNA - FORUM...........................Rodzaju 1:29 Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witam serdecznie wszystkich gości.

#1 2020-07-23 14:20:00

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
Windows 7Firefox 69.0

MEJERANEK (LEBIODKA MAJERANEK)

Za:

https://apteline.pl/artykuly/wlasciwosc … ym-katarem

Majeranek zawiera olejek eteryczny, w którym znajdują się substancje regulujące trawienie. Napar z majeranku jest skuteczny w leczeniu biegunki, ma też właściwości uspakajające. Maść majerankowa łagodzi katar. Olejek majerankowy sprawdzi się przy infekcjach górnych dróg oddechowych, także przy zapaleniu zatok.

Przyprawę znaną nam jako majeranek uzyskuje się z liści lebiodki majeranek (łac. Origanum majorana) – rośliny z rodziny jasnotowatych, porastającej dziko tereny Cypru oraz Turcji. Uprawy zioła spotkać można w wielu zakątkach świata, w tym także w Polsce.


Przeciwzapalne właściwości majeranku można wykorzystywać w leczeniu chorób oczu i skóry (np. przy zapaleniu spojówek). Przemywanie twarzy naparem z majeranku zredukuje przebarwienia. Wywar z majeranku ma także działanie ściągające, dlatego zaleca się stosowanie go w przypadku obrzęków i sińców spowodowanych kontuzją. Jest także wsparciem dla osób, które pracują głosem, ponieważ łagodzi stany zapalne krtani.

W medycynie ludowej odwar z majeranku stosuje się wewnętrznie przy:

    zaburzeniach trawienia,
    wzdęciach,
    kolkach jelitowych i biegunce.

Co na trawienie? Zioła, herbaty i leki bez recepty na problemy pokarmowe

Natomiast zewnętrznie napar z majeranku stosuje się do kąpieli i przemywań w przypadku trudno gojących się ran, owrzodzeń i innych chorób skóry.
Ze względu na cenne właściwości lecznicze - majeranek może być idealnym zastępcą dla syntetycznych środków kupowanych w aptekach.

Zobacz produkty z majerankiem
Majeranek na trawienie

Majeranek może okazać się pomocny przy różnych dolegliwościach. Przede wszystkim poprawia on pracę układu trawiennego, dlatego zaleca się stosowanie ziela przy nieżycie żołądka, niestrawności i innych podobnych stanach chorobowych. W takich wypadkach lepiej sięgnąć po napar z ziela.

Majeranek ma dobroczynny wpływ na układ pokarmowy, działając:

    antyseptycznie,
    żółciopędnie.
    pobudzając wydzielanie soków trawiennych.

Majeranek na infekcje i zapalenie zatok

Majeranek warto wykorzystać przy przeziębieniu – napar z majeranku skutecznie rozgrzewa organizm oraz działa przeciwzapalnie.  Napar z majeranku działa przeciwkaszlowo. Stanowi też cenny środek do walki z uciążliwym katarem. Dodatkowo zaleca się go przy bólach głowy, problemach z krążeniem oraz zapaleniu zatok.
Olejek majerankowy

Majeranek posiada olejek eteryczny. Jego zawartość szacuje się od 0,5 do 3,5 procent. Olejek  jest bogaty w borneol, terpineol, terpinen, terpinenol, alkohole i związki garbnikowe. Olejek majerankowy jest polecany jako naturalny środek na obniżenie ciśnienia. Można go stosować także do inhalacji, przy niedrożności dróg oddechowych.
Maść majerankowa na katar

Maść majerankowa to idealny sposób na łagodzenie stanów zapalnych, ale dodatkowo maść majerankowa uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Maść majerankowa sprawdzi się podczas kataru, obrzęku śluzówki nosa. W maści znajduje się olejek eteryczny, który lekko rozgrzewa.
W leczeniu kataru maść majerankową powinno się nakładać dookoła dziurek od nosa 2–3 razy dziennie. Leku nie należy podawać do nosa, gdyż hamuje on naturalne mechanizmy usuwania wydzieliny.
Zobacz maści majerankowe w ofercie Apteline.pl
Domowa maść majerankowa – przepis na maść

Maść majerankowa jest dostępna w każdej aptece. Jednak można zrobić maść w domowych warunkach. Wystarczy utrzeć majeranek z masłem. Ważne, aby masło nie zawierało soli. Masę należy odstawić i na drugą dobę przetopić na bardzo małym ogniu, a następnie przepuścić przez gazę, co zapewni jednolitą masę. Maść majerankowa domowej roboty jest gotowa, kiedy już ostygnie i stężeje.
Majeranek - przeciwwskazania

Większych ilości majeranku należy unikać, ponieważ mogą działać oszałamiająco na układ nerwowy.
Maść majerankowa nie powinna być używana przez osoby uczulone na majeranek. Zbyt częste jej stosowanie może prowadzić do zmian pigmentacyjnych skóry. W czasie, gdy maść majerankowa znajduje się na skórze nie należy tego miejsca wystawiać na działanie promieni słonecznych, ponieważ może dojść do podrażnień.

Offline

#2 2020-07-23 14:21:16

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
Windows 7Firefox 69.0

Odp: MEJERANEK (LEBIODKA MAJERANEK)

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i- … -M2XA.html

Majeranek  ogrodowy (Origanum Majorana L. syn. Majorana  hortensis) to zioło, którego właściwości prozdrowotne od lat są wykorzystywane w medycynie naturalnej. Dawniej majeranek stosowano jako środek na wzmocnienie serce, wzmożenie popędu płciowego, poprawienie trzeźwości umysłu, dolegliwości żołądkowe czy kamienie nerkowe. Wierzono nawet, że majeranek jest skutecznym lekiem na jad skorpionów.

Spis treści:

    Majeranek - właściwości i zastosowanie
    Olejek majerankowy - właściwości i zastosowanie
    Majeranek na katar
    Majeranek na kaszel
    Majeranek na ciążowe mdłości
    Majeranek na trawienie i inne dolegliwości żołądkowe
    Majeranek - właściwości odchudzające
    Majeranek jako afrodyzjak
    Majeranek - zastosowanie w kuchni

Majeranek - właściwości i zastosowanie

Obecnie również uważa się, że majeranek ma liczne właściwości lecznicze. Współczesna fitoterapia poleca majeranek na katar, kaszel, chore zatoki, trawienie, a nawet na odchudzanie. Jednak majeranek może być wykorzystywany nie tylko w medycynie naturalnej, lecz także tej konwencjonalnej.

Majeranek jest składnikiem maści przeciwreumatycznych oraz kropli do płukania jamy ustnej. Stosowany zewnętrznie pomaga w zabliźnianiu trudno gojących się ran.

Wartości odżywcze majeranku dla 100 g/jednej łyżeczki - 0,6 g majeranku suszonego:

Wartość energetyczna - 271/2 kcal
Białko ogółem - 12.66/0.08 g
Tłuszcz - 7.04/0.04 g
Węglowodany - 60.56 g/0.36 (w tym cukry proste 4.09/0.02)
Błonnik - 40.3/0.2 g

Witaminy:

Witamina C - 51.4/0.3 mg
Tiamina – 0.289/0.002 mg
Ryboflawina – 0.316/0.002 mg
Niacyna - 4.120/0.025 mg
Witamina B6 - 1.190/0.007 mg
Kwas foliowy -  274/2 µg
Witamina A – 8068/48 IU
Witamina E – 1.69/0.01 mg
Witamina K - 621.7/3.7 µg

Minerały:

Wapń – 1990/12 mg
Żelazo - 82.71/0.50 mg
Magnez - 346/2 mg
Fosfor - 306/2 mg
Potas - 1522/9 mg
Sód – 77/0 mg
Cynk - 3.60/0.02 mg

Kwasy tłuszczowe:

nasycone - 0.529/0.003 g
jednonienasycone - 0.940/0.006 g   
wielonienasycone - 4.405/0.026 g

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference
Olejek majerankowy - właściwości i zastosowanie

Z badań naukowców wynika bowiem, że majeranek charakteryzuje się dobrymi właściwościami przeciwutleniającymi. Także pozyskiwany z tego zioła olejek majerankowy odznacza się leczniczym działaniem.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
half-hax - ebiedronka - polskiserwercountrylife - frontpythons - polandrpgpsr