Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
Dziewanna (Verbascum L.) – rodzaj roślin należący do rodziny trędownikowatych. Według niektórych ujęć taksonomicznych należy do niego ok. 250 gatunków występujących głównie na obszarach klimatu umiarkowanego Europy i Azji.
Rośliny dwuletnie lub byliny, rzadziej jednoroczne i krzewinki.
Pokrój
W pierwszym roku życia formuje się gęsta, przyziemna różyczka liściowa, w następnym roku wyrasta wzniesiony pęd osiągający u różnych gatunków od 0,5 do 3 m wysokości.
Liście
Duże, skrętoległe, u większości gatunków owłosione.
Kwiaty
Słabo grzbieciste, pięciokrotne, często duże i efektowne. Najczęściej żółte, rzadziej białe, purpurowe, pomarańczowe, niebieskie.
Owoc
Torebka z licznymi, drobnymi nasionami.
Wiele gatunków dziewanny to rośliny lecznicze lub ozdobne. Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne.
Offline
Dziewanna wielkokwiatowa to zioło dwuletnie, wytwarzające w pierwszym roku swojego istnienia przyziemną rozetę liściową. Właściwości lecznicze dziewanny znane są już od tysięcy lat. Już w starożytności dziewanna znana była jako zioło magiczne. Historia mówi iż w antycznej Grecji podobno uratowała bohatera Odysa przed magią bogini Kirk, która zamieniła jego załogę w świnie. W średniowieczu, Hildegarda z Bingen opisuje w swojej pracy jako dziewannę wullen – co oznacza pełno kwiat i zaleca ją używać jako skuteczne lekarstwo na przeziębienia i na płuca.
Dziewanna wielkokwiatowa – właściwości lecznicze
Głównym zastosowaniem dziewanny wielokwiatowej jest leczenie nieżytowych stanów górnych dróg oddechowych. Oprócz tego działa silnie wykrztuśnie, przeciwskurczowo i osłaniająco. Działanie wykrztuśne poprzedzone jest rozpuszczeniem śluzu w oskrzelach.
Napary z kwiatów tej rośliny stosuje się w celu złagodzenia chrypki, uporczywego, suchego kaszlu czy w przypadku trudności z odkrztuszaniem. Wyciągi wodne polecane są do stosowania zewnętrznego jako płukanki w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, przy ostrej chrypce oraz w anginie. Ponadto napary z kwiatów dziewanny pomagają w łagodzeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego oraz pęcherza moczowego.
Oprócz powyższych właściwości dziewanna wielokwiatowa pomaga także na dolegliwości żołądkowe oraz kłopoty z pęcherzem moczowym. Istnieje możliwość wykorzystania zewnętrznego dziewanny w tym celu należy przygotować wyciąg alkoholowy który służy do nacierania w przypadku bólów stawów i kości a nawet korzonków.
Do zewnętrznego stosowania dziewannę poleca się jako dodatek do kąpieli, ponieważ kwiaty i liście tej rośliny łagodzą bóle reumatyczne oraz mają działanie uspokajające. Ponadto właściwości lecznicze dziewanny wykorzystywane są do leczenia takich schorzeń, jak: wysypki, stłuczenia, stany ropne skóry oraz nerwobóle. Wskazane jest także sporządzanie odwaru z liści dziewanny i stosować na ropnie, odleżyny czy stłuczenia a nawet dokuczliwe hemoroidy. Dziewanna wielkokwiatowaPłukanka z kwiatu dziewanny doskonale wzmacnia włosy i sprawia, że stają się zdrowsze, a dodatkowo nie zawiera substancji chemicznych, które źle wpływają na naszą czuprynę. Zanim więc sięgniemy do apteczki, może wypróbujmy stosowane od dawna z sukcesem metody domowe z zastosowaniem dziewanny.
Dziewanna wielkokwiatowa – sposób użycia
Napar
Przepis; należy wymieszać 1 duża łyżkę dziewanny zalać woda i pozostawić do ostygnięcia. Zaleca się przyjmowanie w przypadku osób dorosłych 4 razy dziennie, natomiast w przypadku dzieci 2-3 razy.
Odwar z kwiatów dziewanny
Przepis; należy wysuszone i rozdrobnione kwiaty w ilości 2 czubate łyżki zalać jedną szklanka wody. Następnie podgrzewać 10 minut w temperaturze ok. 50 stopni. Zaleca się spożywanie jednej szklanki dziennie.
Źródło: http://www.zdrowyportal.org/1680/dziewa … ob-uzycia/
Offline
Z dziewanny robię pyszne, lecznicze wina kwiatowe. Wina bo to jedyny sposób
aby zachować jej bogate pro zdrowotne właściwości. Takie wino działa podobnie jak
najlepsze syropy a lepiej smakuje. Jedyny problem to zbieranie kwiatów na wino, na taki 5-litrowy nastaw trzeba ich około 2000. Kwiaty rozsypujemy na ściereczkę aby uciekły wszystkie robaczki, potem w garnku zalewamy ciepłą wodą, taką która nie parzy w ręce.
Zalewamy na 24 godziny, kwiaty dziewanny obciążamy np. małą szklaną pokrywką. Naczynie również szczelnie przykrywamy. Potem wszystko odcedzamy przez płótno,
wsypujemy szklankę cukru, dodajemy sok z jednej cytryny lub pomarańczy dla lepszej fermentacji i wlewamy do balonu. Na balon 5 litrowy wystarczy ta jedna cytryna, dodajemy drożdże szlachetne do win białych, ja dodaję Zamojskich, ale mogą być inne
Drożdże przygotowujemy wg.opisu na opakowaniu na tyle wcześniej aby były gotowe po wlaniu płynu z dziewanny do balonu. Fermentacja powinna ruszyć następnego dnia.
Po kilku dniach dodajemy kolejne partie cukru w sumie nie więcej jak około 1 kg na 5 litowy nastaw. Cukier rozpuszczamy w odrobinie wina odlanego z nastawu.
Po miesiącu winu powinno skończyć fermentację, wtedy próbujemy smak i ewentualnie
dosładzamy. Po dosłodzeniu fermentacja zapewne ruszy na jakiś czas. Potem wino
zaczyna się klarować, jeśli mamy sporo osadu, 1-2 cm lub więcej przy pomocy węza wino ściągamy do garnka, balon myjemy i wino wlewamy spowrotem.
Wino znowu zrzuca osad i dojrzewa. Wino dosładzamy niewielkimi ilościami cukru aż smak będzie taki jak chcemy. Jeśli fermentacja ustanie, po kilku miesiącach możemy wino zabutelkować. Oczywiście przed butelkowaniem wina nie dosładzamy
bo może butelkę rozsadzić..
Moim zdaniem najlepiej mieć butelki i korki po szampanie. Plastikowy korek się nie psuje, nie pleśnieje. Łatwo się korkuje bez korkownicy. Butelka jest mocna, a jeśli
ciśnienie w butelce jakimś cudem wzrośnie - niezadrutowany korek wystrzeli ale butelka nie zostanie rozerwana.
Offline
Strony: 1