MEDYCYNA NATURALNA - FORUM...........................Rodzaju 1:29 Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witam serdecznie wszystkich gości.

#1 2019-08-28 10:45:38

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
Windows 7Firefox 68.0

CHMIEL

Chmiel jako surowiec leczniczy

Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie są szyszki chmielu (łac. Strobili Lupuli). Roślina ta należy do rodziny konopiowatych (łac. Cannabaceae). Chmiel jest wieloletnią dwupienną byliną o wijących się pędach, uprawianą w wielu krajach Europy, Ameryki Północnej oraz środkowej Azji.

Owocostany chmielu zbiera się w pogodne dni sierpnia, na początku dojrzewania, kiedy nabierają zielono-żółtego odcienia. Suszy się je w cieniu i  przewiewie. Na powierzchni szyszek występują włoski gruczołowe, wypełnione żółtą substancją, które przy suszeniu częściowo się wykruszają. Stanowią one osobny surowiec leczniczy, mający postać pomarańczowego, lepkiego proszku, zwanego lupuliną (łac. Lupulinum).

Składniki aktywne Strobili Lupuli

Najważniejszym składnikiem szyszek chmielu jest olejek eteryczny. Odpowiada on za charakterystyczną goryczkę. Zawartość olejku może wynosić nawet 3%, a w jego skład wchodzi:

    do 80% żywicy zawierającej m.in. humulon, lupulon i 2-metylo-3-butenol,
    mircen, farnezen, humulen,
    flawonoidy (ksantohumnol, pochodne kwercetyny),
    związki siarkowe.

Obok olejku eterycznego szyszki chmielu zawierają również: garbniki, związki trójterpenowe, cholinę i woski.
Właściwości lecznicze szyszki chmielu

Zarówno szyszki chmielowe, jak i lupulina utrudniają przenoszenie bodźców do centralnego układu nerwowego. Przez co działają: uspokajająco, przeciwdrgawkowo, poprawiają zasypianie, a także obniżają temperaturę ciała. Działanie to wykazuje 2-metylo-3-butenol.

Szyszki chmielowe charakteryzują się również działaniem rozkurczowym. Zmniejszają napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych, jelit i dróg moczowych. U pacjenta dochodzi do nieznacznego obniżenia ciśnienia krwi i zwiększenia wydalania moczu.

Gorycze zawarte w chmielu pobudzają wydzielanie śliny i soku żołądkowego, a także śluzu bogatego w mukopolisacharydy. Ułatwiają dzięki temu trawienie i przyswajanie pokarmów oraz zwiększają łaknienie. Dodatkowo wykazują one silne działanie przeciwbakteryjne wobec licznych gatunków drobnoustrojów jelitowych, w tym również opornych na antybiotyki. Jak wynika z badań, substancje zawarte w szyszkach – lupulon i ksantohumol w testach in vitro poradziły sobie z bakteriami odpowiedzialnymi za powstawanie trądziku.

W wyciągu z szyszek znajdują się substancje o działaniu estrogennym. W dodatku chmiel poprawia samopoczucie zarówno podczas miesiączki, jak i menopauzy.

    Uwaga! Należy jednak pamiętać, że chmiel powoduje u kobiet bardziej obfite miesiączkowanie, a niekiedy przyspieszenie menstruacji.

Jest prawdopodobne, że niektóre substancje zawarte w chmielu mogą zapobiegać chorobom nowotworowym, zwłaszcza tym, których rozwój zależy od poziomu estrogenu w organizmie. Obiektem zainteresowań są 3 substancje zawarte w chmielu:

    ksantohumol,
    izoksantohumol,
    8-prenylonaryngenina.

Okazuje się, że związki te mogą hamować aktywność enzymu odpowiadającego za syntezę estrogenów – aromatazy. W związku z tym bada się ich aktywność wobec komórek raka gruczołu piersiowego oraz prostaty.
Zastosowanie chmielu

Wyciągi z szyszek chmielu lub samą lupulinę stosuje się jako środek uspokajający
w stanach:

    zmęczenia i wyczerpania nerwowego,
    nadmiernej drażliwości,
    trudności w zasypianiu,
    zaburzeń nerwowych okresu przekwitania.

Preparaty chmielu można podawać doustnie w przypadku:

    osłabienia procesów trawiennych,
    niedokwasoty,
    nadmiernej fermentacji jelitowej,
    wzdęć,
    odbijania i innych objawów wskazujących na przewlekły nieżyt przewodu pokarmowego.

Zewnętrznie podaje się wyciągi z szyszek chmielowych w postaci okładów w:

    zapaleniu korzonków nerwowych,
    bólach reumatycznych,
    stanach zapalnych skóry,
    trudno gojących się ranach,
    przy wypadaniu włosów.

Za:

https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zd … tosowanie/

Offline

#2 2019-08-28 10:48:52

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
Windows 7Firefox 68.0

Odp: CHMIEL

Zastosowanie chmielu

Chmiel ma przede wszystkim działanie uspokajające i nasenne. Znane jest jednak wiele innych jego zastosowań, spośród których warto wymienić:

    łagodzenie objawów menopauzy u kobiet, w tym uderzeń gorąca, zmian nastrojów,

    profilaktykę odkładania kamienia nazębnego i powstawania próchnicy,

    profilaktykę zapalenia dziąseł,

    łagodzenie stresu, napięcia nerwowego, wewnętrznego niepokoju,

    ułatwianie zasypiania,

    pobudzenie apetytu poprzez poprawę procesów trawienia.

Napar z chmielu ma również właściwości moczopędne i przeciwbakteryjne. Powinny go pić osoby z nawracającymi infekcjami dróg moczowych oraz mężczyźni, ponieważ pozytywnie wpływa na prostatę.

Czytaj więcej na: https://zdrowie.tvn.pl/a/chmiel-zastoso … aign=paste

Offline

#3 2020-08-28 13:49:18

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
Windows 7Firefox 69.0

Odp: CHMIEL

Za:
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/ … -jtnz.html


Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus L.) znalazł zastosowanie przede wszystkim w produkcji piwa. Mało kto wie, że chmiel, a konkretnie szyszki chmielowe, czyli owocostany chmielu (Strobili Lupuli), i lupulina, czyli lepki, żółty proszek uzyskiwany z szyszek chmielu, posiadają liczne właściwości lecznicze. Zawdzięcza je przede wszystkim substancji o nazwie ksantohumol - związkowi z grupy flawonoidów, który ma silne właściwości antyoksydacyjne (4-krotnie większe niż witamina C). Ponadto pomaga zwalczać wirusy, grzyby i bakterie.

Wykazuje także działanie przeciwnowotworowe, m.in. indukuje enzymy, które są odpowiedzialne za detoksykację czynników rakotwórczych, i hamuje proces angiogenezy (powstawania nowych naczyń krwionośnych, dzięki którym guz pobiera substancje potrzebne do rozwoju).

Chmiel - właściwości lecznicze i zastosowanie
Chmiel może zapobiec rozwojowi raka

Niektóre substancje zawarte w chmielu mogą zapobiec chorobom nowotworowym, zwłaszcza tym, których rozwój zależy od poziomu estrogenu w organizmie. Potwierdzają to badania z użyciem linii komórek raka piersi o nazwie Sk-Br-3.

W eksperymencie wykorzystano 3 substancje zawarte w chmielu – ksantohumol, izoksantohumol (flawanon) i 8-prenylonaryngenina (8-PN – również flawanon). Okazało się, że związki te hamowały aktywność aromatazy - enzymu odpowiadającego za syntezę estrogenów.

Ponadto zapoczątkowały apoptozę (śmierć komórkową) i zmniejszały proliferację (namnażanie się) komórek rakowych (częściowo dzięki niedostatecznej dostępności estrogenu, spowodowanej zmniejszoną aktywnością aromatazy).

Poza tym ksantohumol i jego utleniona pochodna – ksantoaurenol (XAL) - w zależności od dawki - zapoczątkowały śmierć komórek nowotworowych raka prostaty, zarówno w komórkach hiperplazji (BPH-1), jak też w przypadku złośliwego raka prostaty (linia o nazwie PC3).

Ksantohumol w badaniu in vitro okazał się skuteczny także w walce z limfocytową białaczką B-komórkową. W tym przypadku również odnotowano indukowanie śmierci komórek nowotworowych zależne od dawki.
Chmiel może zapobiec zapaleniu płuc

Z badań naukowych jednoznacznie wynika, że ekstrakt z szyszek chmielu ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybicze. Substancje w nim zawarte – lupulony i ksantohumol - w testach in vitro poradziły sobie z bakteriami odpowiedzialnymi za powstawanie trądziku. Niskie wartości minimalnych stężeń tych związków zadziałały porównywalnie do antybiotyków najczęściej stosowanych w leczeniu tej przypadłości (erytromycyna i klindamycyna).

Ponadto badania laboratoryjne nad współdziałaniem lupulonów i ksantohumolu z niektórymi antybiotykami w hamowaniu rozwoju drobnoustrojów, wykazały pozytywne współdziałanie związków chmielu z antybiotykami, takimi jak polimyksyna, tobramycyna i cyprofloksacyna.

Naukowcy przypuszczają, że połączenie terapii antybiotykowej z ekstraktem z chmielu mogłoby spowodować obniżenie potrzebnej ilości antybiotyku, a co za tym idzie - zmniejszyć ryzyko antybiotykowrażliwości.

Offline

#4 2020-09-14 07:16:26

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
Windows 7Firefox 69.0

Odp: CHMIEL

WYZDROWIEJESZ 60 # 144 CHMIEL - DOBROĆ W SZYSZCE

https://www.youtube.com/watch?v=_if6rm8-U9g

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
legion-god-eaters - sussyrpg - play4fun - pryzmaryn - bullrpg