Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
Wiśnia - właściwości..
Wiśnie - wartości odżywcze (w 100 g)
Wartość energetyczna - 50 kcal
Białko ogółem - 1.00 g
Tłuszcz - 0.30 g
Węglowodany - 12.18 g (w tym cukry proste 8.49)
Błonnik - 1.6 g
Witaminy
Witamina C – 10.0 mg
Tiamina – 0.030 mg
Ryboflawina – 0.040 mg
Niacyna - 0.400 mg
Witamina B6 - 0.044 mg
Kwas foliowy - 8 µg
Witamina A – 1283 IU
Witamina E – 0.07 mg
Witamina K - 2.1 µg
Minerały
Wapń – 16 mg
Żelazo - 0.32 mg
Magnez - 9 mg
Fosfor - 15 mg
Potas - 173 mg
Sód – 3 mg
Cynk - 0.10 mg
Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference
Offline
Wiśnia jako roślina lecznicza
Wiśnia jest bogatym źródłem flawonoidów, zwłaszcza:
cyjanidyny,
antocyjanidyny,
proantocyjanidyn.
Związki te nadają owocom głęboką czerwono-niebieską barwę. Im ciemniejsze wiśnie, tym lepsze dla zdrowia, ponieważ zawierają wyższe stężenie tych substancji.
W wiśniach znajdziemy również:
melatoninę,
alkohol perillylowy,
znaczne ilości różnych składników odżywczych, między innymi witaminy A i C, miedzi i manganu.
Właściwości i zastosowanie wiśni
Flawonoidy zawarte w wiśni wykazują szereg korzystnych właściwości. Naukowcy zbadali ich zdolność do działania antyoksydacyjnego i przeciwbólowego, polegającego na hamowaniu aktywności i wytwarzania czynników prozapalnych na poziomie komórkowym (cyklooksygenazy COX-1 i COX-2).
Większość tradycyjnych leków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna czy ibuprofen, działa poprzez blokowanie aktywności cyklooksygenazy, przez co organizm nie sygnalizuje bólu i zapalenia.
Naukowcy z Michigan State University odkryli, że antocyjanidyny obecne w wiśniach są zdolne do blokowania zarówno enzymów COX-1, jak i enzymów COX-2.
Ze wszystkich przebadanych owoców wiśnia wykazała najwyższą zawartość tych kluczowych substancji (26,5 mg/100 g). Ich skuteczność przeciwbólowa okazała się porównywalna do skuteczności uzyskanej za pomocą ibuprofenu i naproksenu.
Inny flawonoid występujący w owocach wiśni – cyjanidyna – działa silniej niż aspiryna. Warto zwrócić uwagę na to, że stosowanie powszechnych środków przeciwbólowych wiąże się z występowaniem skutków ubocznych o różnym nasileniu. Wiśnia w żadnym badaniu nie wykazała podobnych negatywnych właściwości.
Jednocześnie dowiedziono, że antocyjanidyny znajdujące się w wiśni posiadają lepsze działanie antyoksydacyjne niż witamina E, dostarczana na tym samym poziomie.
Ponadto w cierpkich wiśniach wykryto znaczne ilości melatoniny, hormonu wpływającego na proces snu, który również jest bardzo silnym antyoksydantem. Wiśnie i melatonina mogą też zapewniać znaczącą ochronę przeciwnowotworową.
Kwaśne wiśnie zawierają alkohol perillylowy (POH), naturalny składnik wydający się niezmiernie skutecznym w ograniczaniu występowania wszelkich rodzajów nowotworów. Badania sugerują, że alkohol perillylowy powstrzymuje rozwój komórek nowotworowych, pozbawiając ich protein, których potrzebują, aby się rozmnażać.
Wiśnie są szczególnie przydatne w przypadku dny moczanowej. Choroba ta jest pewną odmianą zapalenia stawów, związaną z nieprawidłowym, wysokim stężeniem kwasu moczowego we krwi. Antocyjanidyny zawarte w wiśniach wykazują właściwości hamujące aktywność oksydazy ksantynowej, enzymu biorącego udział w produkcji kwasu moczowego.
Badania kliniczne pokazały, że spożywanie około 250 g świeżych wiśni dziennie bardzo skutecznie obniża poziomu kwasu moczowego i zapobiega atakom dny.
Offline
Odmiany wiśni w Polsce.
Offline
Traktujesz pestki jako odpad? Nic dziwnego, w końcu są niejadalne. Wygotować i zrobić z nich kompot też ciężko; ewentualnie można pokusić się o nalewkę, choć tego akurat nie polecamy, gdyż zawierają śladowe ilości kwasu pruskiego. Jest jednak inne, lepsze i o wiele zdrowsze ich zastosowanie, o którym pewnie nie miałeś pojęcia.
KILKA GARŚCI SUSZONYCH PESTEK WIŚNI
Pestki mają niesamowitą cechę do magazynowania i zatrzymywania ciepła. Według miejskiej legendy, cechę tę odkryły pracownice fabryki likieru wiśniowego w Szwajcarii, gdy okazało się, że woreczki z ciepłymi pestkami można z powodzeniem stosować jako okłady przeciwbólowe. To oczywiście tylko legenda, gdyż te właściwości znane były już dużo wcześniej i wykorzystywane w medycynie naturalnej do łagodzenia różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Tak naprawdę każdy wykona taki okład samodzielnie, wystarczy tylko bawełniany woreczek i kilka garści suszonych pestek wiśni. Woreczek wypełniony pestkami należy zaszyć, a następnie położyć na grzejniku. Po ogrzaniu otrzymasz termofor. I to jaki! Termofor z pestkami wiśni można wyprać w pralce, bez używania detergentów, na pranie delikatne w 30 stopniach. Kluczowe jest szybkie i dokładne wysuszenie produktu. Wypróbuj też poduszki z pestkami wiśni!
Offline
Strony: 1