MEDYCYNA NATURALNA - FORUM...........................Rodzaju 1:29 Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witam serdecznie wszystkich gości.

#1 2019-07-02 09:29:36

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsChrome 75.0.3770.100

BYLICA POSPOLITA (Artemisia vulgaris L.)

5fb5sz6k.jpg


Roślina lecznicza: o podobnym działaniu do bylicy piołun, tylko znacznie słabszym. Niegdyś stosowana w medycynie ludowej, nie znajduje się jednak w oficjalnym wykazie roślin leczniczych Farmakopea polska. Ziele Herba Artemisiae i korzeń Radix Artemisiae vulgaris zawierają olejki eteryczne, żywicę, gorycz[10]. W surowcach tych znajdują się także związki o działaniu bakteriostatycznym i przeciwnowotworowym. Ziele bylicy pospolitej używane jest głównie w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego; przy wzdęciach, niedokwaśności, kolce jelitowej, nieżytach i bólach brzucha. Poprawia apetyt i ułatwia przyswajanie pokarmów – z tego powodu szczególnie polecana jest dzieciom i rekonwalescentom. Zaleca się jej używanie w mieszance ziołowej z krwawnikiem, rumiankiem, bazylią i majerankiem. Działa leczniczo również przy schorzeniach wątrobowych – w tym celu jednak skuteczniejsze są napary sporządzone z mieszanki ziół zawierających bylicę pospolitą, miętę pieprzową, estragon, mniszek lekarski, jałowiec i owoc dzikiej róży. Korzeń bylicy pospolitej natomiast nie jest używany przy dolegliwościach pokarmowych. U dzieci najczęściej używany jest jako środek przeciwskurczowy, u dorosłych natomiast w neuropatiach, nerwobólach i przy padaczce. Bylica pospolita nie powinna być używana przez kobiety w ciąży, kobiety karmiące i osoby z krwawieniami z przewodu pokarmowego, silnie osłabione, z zapaleniem wyrostka robaczkowego czy hemoroidami[9].
W tradycyjnej medycynie chińskiej bylicą pospolitą zwalczano gorączkę, a dym z palonych ziół podobno leczył astmatyków. Niewielkimi ilościami odwarów leczono zatrucia ciążowe (większe ilości tych odwarów powodują poronienia)[9].
Sztuka kulinarna: używana jako bardzo aromatyczna i gorzka przyprawa. Nadają się do tego celu wierzchołki młodych pędów zbierane przed pojawieniem się pąków kwiatowych. Przyprawa z bylicy ma korzenny zapach i gorzki smak. Ma zastosowanie do potraw mięsnych, dań z kapusty i grzybów oraz zupy jarzynowej i cebulowej[5]. Można nią przyprawiać również jajecznicę lub omlet, w ilości jednej łyżeczki posiekanych liści na kilka jaj. W niewielkich ilościach może być zastosowana do sałatek, w większych ilościach jest trująca.
Suszone liście i wierzchołki pędów mogą być używane do sporządzania herbat ziołowych.
Można z niej wykonać nalewkę na winie. Pita codziennie w ilości 6-8 łyżeczek działa wzmacniająco.
Dawniej używano bylicy do przyprawiania piwa.
Otrzymywany z bylicy pospolitej olejek eteryczny używany jest do aromatyzowania mydeł, płynów do mycia naczyń, proszków do prania[5].
Ziele zawieszone w stajni odstrasza gzy, a włożone do psiej budy odstrasza pchły[5].Palone zioło działa odstraszająco również na komary[9].
Ziele było dawniej czasami używane do sporządzania mioteł.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bylica_pospolita

Offline

#2 2019-07-02 09:32:05

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsChrome 75.0.3770.100

Odp: BYLICA POSPOLITA (Artemisia vulgaris L.)

Bylica pospolita – lecznicze zastosowania i korzyści

Bylica pospolita zawiera lotny olej, flawonoidy, lakton seskterpenowy (węglowodory charakteryzujące się właściwościami przeciwzapalnymi), pochodne kumaryny i triterpeny (związki organiczne). Roślina jest najczęściej stosowana w leczeniu zaburzeń przewodu pokarmowego, wspomaga wszystkie funkcje trawienne i ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, wykrztuśne i przeciwastmatyczne.

Uważa się, że jest dobrym lekiem ziołowym na zaburzenia żołądka, nadkwasotę żołądka, ból brzucha i dolegliwości jelitowe. Roślina jest stosowana przy złym samopoczuciu, niestrawności.

Bylicę pospolitą uważa się za skuteczną roślinę w leczeniu szerokiego spektrum pasożytów, takich jak tasiemiec, glisty, i owsiki. Uważa się również, że jest skuteczna wobec pasożytów, takich jak robaki pierścieniowe, które infekują skórę.

Tradycyjnie zioło to służy do stymulowania nieregularnych lub osłabionych miesiączek. Niektórzy uważają, że pobudza macicę i jest użyteczna w okresie menstruacyjnego bólu i skurczów. Ponadto, była ona wykorzystywana do wywołania poronienia, prawdopodobnie ze względu na zdolność ziół do ingerencji w menstruację. W medycynie ludowej bylica pospolita wykorzystywana była przez kobiety do ciepłych nasiadówek w celu rozluźnienia macicy. Stosowano ją również do przyprawiania potraw, gdyż wpływała pozytywnie na trawienie.
Ponadto roślina jest stosowana, jako lekarstwo ludowe dla różnych schorzeń, w tym:

    przeziębienia,
    padaczki,
    kolki,
    gorączki,
    astmy,
    zapalenia oskrzeli,
    problemach z nerwem kulszowym,
    chorobach nerek,
    obniża poziom cukru we krwi,
    leczy trądzik, wypryski, łojotok.
    kamica żółciowa, zastój żółci.

Roślina sprawdza się także, jako wzmacniająca płukanka na osłabione cebulki włosów, wpływając również na zapobieganie przetłuszczania się włosów. Dodawanie wywaru z bylicy pospolitej do kąpieli skutkowało przyniesieniem ulgi w chorobach reumatycznych. Bylica pospolita była także stosowana, jako ziołowy środek na uspokojenie, wyczerpanie, dnę moczanową, stłuczenia, odmrożenia (stóp) i depresję, utratę apetytu.

Istnieje opinia, że zioło to ma łagodne właściwości narkotyczne, które wyjaśniają jego zastosowanie do leczenia zaburzeń snu w przypadkach bezsenności.

Ze względu na właściwości moczopędne uważa się, że bylica ma korzystne korzystne działanie lecznicze na wątrobę, śledzionę i nerki. Jest również uważana za doskonały środek odstraszający owady. To zioło ma łagodne właściwości przeczyszczające i może być stosowane, jako środek zaradczy na zaparcia.
Bylica pospolita – dawkowanie i sposób podawania:

Nie istnieje ustalona, sprawdzona bezpieczna lub skuteczna dawka dla bylicy pospolitej. Tradycyjnie jest ona używana głównie, jako herbata. Niektórzy zielarze zalecają 2 filiżanki herbaty używając na bazie wywaru ze świeżych liści. Należy parzyć je od 5 do 10 minut we wrzącej wodzie i pić codziennie przez sześć dni.

Wiele osób znających właściwości tej rośliny, przygotowuje nalewkę, która przynosi ukojenie i wpływa leczniczo przy takich niedomaganiach jak nerwica. Łagodzi również odczuwanie silnego napięcia i lęków. Zażywając kąpieli ziołowych z użyciem bylicy zwyczajnej, można odczuć jej właściwości odprężające.

Jako suplement handlowy dwie kapsułki dwa razy dziennie popijając wodą. Takie dawkowanie uważa się za standardowe, ale zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta.
Bylica pospolita – możliwe skutki uboczne i interakcje

Ze względu na fakt, że instrukcje dotyczące przygotowania i dawki bylicy pospolitej nie są jasno zdefiniowane, kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny używać tych ziół.

Roślina zawiera chemię zwaną thujone  organiczny związek chemiczny), która odpowiada za właściwości lecznicze rośliny. W dużych dawkach to jest toksyczne, więc zaleca się ostrożność. Ponadto Bylica zwyczajna może powodować poronienia, ponieważ stymuluje miesiączkę, więc kobiety w ciąży powinny jej uniknąć. Osoby, które mają wrażliwość na jej pyłek, również powinny unikać stosowania.


Źródło: https://www.stolicazdrowia.pl/2046/byli … ob-uzycia/

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
royalhussars - blackmargo - gemini - cats-love-to-program - emerytowanirencisci