MEDYCYNA NATURALNA - FORUM...........................Rodzaju 1:29 Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witam serdecznie wszystkich gości.

#1 2019-06-30 20:52:56

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsFirefox 67.0

GŁOWIENKA (Prunella)

Głowienka wielkokwiatowa posiada podobny skład i działanie jak głowienka pospolita. Została wykorzystana na pozornie nieskończoną listę chorób, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Właściwości lecznicze określane są, jako: antybakteryjne, silne działanie przeciwwirusowe, przeciwgorączkowe, przeciwalergiczne, przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające, przeciwskurczowe.

Głowienka wielkokwiatowa posiada w swoim składzie takie związki jak: kwas betulinowy, d-kamfory, delfinidyna, kwas oleanolowy, hiperozyd, mangant, taniny. Ponadto odnotowano zawartość garbników, żywicy, olejków eterycznych, flawonoidów, saponin.

Badania naukowe nad właściwościami leczniczymi rośliny wskazują jej działanie w kierunku wspomagania układu pokarmowego. Ponadto posiada ona wpływ na regulowanie ciśnienia tętniczego krwi, wpływając na jego obniżenie. Działanie moczopędne i przeciwzapalne pozwala niwelować schorzenia układu moczowego. Ponadto istnieją doniesienia o wpływie tego ziela na usuwanie pasożytów z organizmu ludzkiego.

Głowienka wielkokwiatowa – zastosowanie
Działanie przeciwgorączkowe głowienki wielokwiatowej powoduje jej zastosowanie przy chorobach, których jednym z objawów jest podwyższona temperatura ciała. Ponadto badania medyczne nad właściwościami tej rośliny wskazują na pozytywny wpływ zioła na stężenie glukozy we krwi (ochrona przed cukrzycą), które może uwzględniać tradycyjną reputację poprawy poczucia dobrego samopoczucia.

Roślinę stosowano na takie dolegliwości jak: stan zapalny stawów, bóle gardła, wspomaganie leczenia alergii różnego pochodzenia. Zewnętrznie stosowano głowienkę do leczenia ran, owrzodzeń jamy ustnej i grzybicy. Wewnętrznie jest stosowana w leczeniu biegunki i wewnętrznego krwawienia.

Głowienka wielkokwiatowa od wieków jest panaceum na wiele chorób, przygotowuje się z niej napar, herbatę z suszonych kwiatów w leczeniu gorączki. Roślina została z powodzeniem wykorzystana do zwalczania zapalenia dziąseł i do leczenia objawów zakażeń opryszczkami, a badania laboratoryjne wskazują na jej potencjalną skuteczność przeciwko wirusom HIV.

Głowienka wielkokwiatowa wpływa leczniczo na takie choroby jak:
Biegunka
Wrzody żołądka i dwunastnicy
Nadciśnienie tętnicze krwi
Podwyższona temperatura ciała
Choroby kardiologiczne
Schorzenia wątroby
Krwawienia wewnętrzne o różnym podłożu.
Krwawienie z dróg rodnych kobiety
Hamowanie wzrostu bakterii takich jak: E. Coli, pałeczka duru brzusznego.
Inne zastosowanie lecznicze głowienki wielokwiatowej odnosi się do takich schorzeń jak:
Hemoroidy (maść)
Stany zapalne narządów rodnych (pochwa)
Notoryczne zmęczenie
Opuchnięte powieki, zapalenie spojówek
Ból gardła
Stan zapalny jamy ustnej
Niepokojące stany emocjonalne: depresja, lęki.
Stan zapalny pęcherzyka żółciowego (zastoje w układzie żółciowym)
Niedomaganie nerek
Tłuszczaki.
Choroby skórne mogą być również leczone przy użyciu maści i wywarów z tej rośliny. Osoby zmagające się z łuszczycą i krostami, mogą przemywać zmiany wywarem z rośliny. Znane jest także wykorzystanie właściwości głowienki do wspomagania leczenia urazów. Robienie kompresów i przykładanie na chore miejsce powoduje zmniejszenie obrzęku i szybsze gojenie się uszkodzonej skóry bez obawy przed ropieniem.

Głowienka wielkokwiatowa – sposoby użycia
Głowienka wielkokwiatowa służy do przygotowania wywaru, naparu, nalewki.

Głowienka wielkokwiatowa – napar
Jedną łyżkę suszonej głowienki zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić na 15 minut do zaparzenia. Następnie przecedzić i spożywać. Doskonale sprawdza się przy wstrzymywaniu krwawień, obniżaniu ciśnienia krwi, łagodzenia silnych stanów niepokoju i lęku. Można także skutecznie obniżyć temperaturę ciała.

Głowienka wielkokwiatowa – wywar
Jedną łyżkę suszonych ziół głowienki zalać szklanką wody, przykryć naczynie i krótko gotować, najwyżej 2 minuty. Po upływie tego czasu, pozostawić wywar do przestudzenia, następnie przecedzić i spożywać dwa razy dziennie po pół szklanki. Wywar można wykorzystać do płukania jamy ustnej, gardła, a także przemywania oczu. Do użytku zewnętrznego można wykorzystać wywar do przemywania ran, zmian skórnych oraz robienia okładów i kompresów.

Nalewka z ziela głowienki wielokwiatowej
Suszone zioła lub świeże odmierza się w odpowiednich proporcjach, a mianowicie:

1 porcja ziela, 5 porcji alkoholu, po zalaniu ziół, należy mieszaninę odstawić na siedem dni. Następnie przecedzić i spożywać po 5 ml trzy razy dziennie. Nalewka jest wykorzystywana między innymi do leczenia takich schorzeń jak: choroby płuc, oskrzeli, kaszel i długo utrzymująca się chrypka.




Źródło: https://www.stolicazdrowia.pl/3365/glow … ob-uzycia/

Offline

#2 2019-06-30 20:58:52

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsFirefox 67.0

Odp: GŁOWIENKA (Prunella)

Głowienka pospolita (Prunella vulgaris L.)

wno7dlv3.jpg

Roślina lecznicza:
Surowiec zielarski: ziele Herba Prunellae. Zawiera m.in. olejek eteryczny, glikozyd aukubina, saponiny, gorycze, garbniki, związki żywicowe i sole mineralne.
Działanie i stosowanie: Ma własności przeciwbiegunkowe, ściągające i przeciwzapalne. Najpopularniejszym lekiem jest odwar z ziela. Przygotowuje się go w następujący sposób: 1 łyżeczkę do herbaty suszu zalewa się 1 szklanką wrzącej wody i gotuje pod przykryciem 1-2 minuty, potem przecedza i pije po 1/2 szklanki 1–2 dziennie.
Odwar jest zalecany do leczenia chorób nerek, moczowodów i pęcherza moczowego, a także wrzodów żołądka i dwunastnicy, nieżytów żołądka i jelit, biegunki, krwawień z kobiecych narządów rodnych, zbyt obfitego miesiączkowania, dolegliwości ze strony wątroby i nudności. Prócz tego jest on również słabym środkiem przeciwrobacznym i przeciwgorączkowym. Zewnętrznie odwar z ziela głowienki stosuje się do płukania jamy ustnej, dziąseł i gardła, a także kobiecych narządów płciowych w ich stanach zapalnych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82owienka_pospolita

Offline

#3 2019-06-30 21:00:14

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsFirefox 67.0

Odp: GŁOWIENKA (Prunella)

Najbardziej użytecznymi składnikami Głowienki są:
Kwas betulinowy, d-kamfory, delfinidyna, hiperozyd, mangan, kwas oleanolowy, kwas rozmarynowy, rutynę, kwas ursolowy i taniny. Cała roślina jest lecznicza, jako alternatywna, przeciwbakteryjna, przeciwgorączkowa, antyseptyczna, przeciwskurczowa, ściągająca.

Ponadto roślina jest wiatropędna, moczopędna, obniżająca ciśnienie krwi. Stosowana z powodzeniem w nieżytach żołądka, jest także przeciwpasożytnicza i przydatna do leczenia ran.

Użyte części rośliny: Cała roślina jest używana.

Głowienka pospolita – zastosowania lecznicze i korzyści
Głowienka pospolita była używana od wieków, jako ziele lecznicze. Stosowano ją, jako rodzaj panaceum, ponieważ została uznana za leczenie wszystkiego, od drobnych skaleczeń, do krwawienia wewnętrznego aż po uzdrowienie. Używana jako alternatywna medycyna od stuleci na prawie każdym kontynencie na świecie, i na każde schorzenie znane człowiekowi.

Roślina była stosowana tradycyjnie, jako środek ziołowy w leczeniu biegunki, wysokiego ciśnienia krwi, gorączki, chorób serca i wątroby oraz wewnętrznego krwawienia.

Badania naukowe na temat tego zioła wykazały, że posiada działanie antybakteryjne, które hamuje wzrost Pseudomonas ( gram ujemnych biegunowo urzęsionych bakterii), E. Coli i Bacillus typhi (pałeczka duru brzusznego), a nadal trwają badania nad tym, czy to zioło można stosować w leczeniu cukrzycy, AIDS i raka.

Jako maść znalazła zastosowanie, w postaci ziołowego środka na krwawiące hemoroidy lub obrzęk żył odbytowych oraz ból i stany zapalne pochwy.
Głowienka pospolita jest używana na zmęczone, spuchniętych oczy oraz jako skuteczne zioło w leczeniu zapalenia spojówek.
Roślina sprawdza się, jako płukanka do jamy ustnej i gardła w celu łagodzenia bólów gardła oraz zmniejszenia obrzęku jamy ustnej, i węzłów chłonnych.
Herbatę zrobioną z tego zioła stosuje się w leczeniu lęku, depresji i wahań nastroju.
Dodatkowo stosowano głowienkę w leczeniu problemów związanych z wątrobą, nerkami i pęcherzykiem żółciowym. Obecnie nie ma badań naukowych w celu potwierdzenia skuteczności tych ziół w przypadku owych schorzeń.
Można zastosować maść z rośliny w celu złagodzenia dyskomfortu związanego z wypryskami i łuszczycą. W przypadku otwartych urazów lub ran, można zrobić okład bezpośrednio w miejscu urazu, ponieważ uważa się, że zmniejsza lub zapobiega infekcji.

Głowienka pospolita – dawkowanie i sposób podawania
Głowienka pospolita może być przygotowana na wiele sposobów, w zależności od tego, jak będzie stosowana. Może być nawet używana, jako ziele sałatkowe.

Następujące zalecenia dotyczące dawkowania zostały przygotowane przez zielarzy.
Infuzja / Nalewka: Służy do zmniejszenia lub zatrzymania większości krwawień. Do jednej filiżanki wrzącej wody można dodać jedną lub dwie łyżeczki rozdrobnionych i suchych ziół leczniczych. Następnie trzeba pozostawiając je na 10 minut, aby się zaparzyły.
Zioło nie powinno być gotowane, alternatywnie, jeden lub dwa ml. wywaru leczniczego można podawać trzy razy dziennie.
Odwar: przygotowany jest ze świeżych płatków kwiatowych i stosowany jest w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, wysokiej temperatury ciała, lęku i niepokoju. Wywar jest często mieszany z chińską chryzantemą (ju hua) w celu bardziej skutecznego leczenia.
Okłady: Kruszone świeże liście mogą być nakładane bezpośrednio na rany lub użyte, jako opatrunek na małe skaleczenia i obtarcia, aby zapobiec infekcji.
Przemywanie oczu i płukanie jamy ustnej / gardła: przy zastosowaniu naparu z zioła.
Przyprawa ziołowa: kwiaty, liście i pędy mogą być posiekane i dodawane do zup, gulaszów i sałatek.
Głowienka pospolita – potencjalne skutki uboczne i interakcje
Głowienka pospolita było używana od wieków, jako panaceum. Nie ma zgłoszonych lub udokumentowanych poważnych działań niepożądanych lub interakcji z użyciem tego zioła zewnętrznie lub wewnętrznie. Nie zawiera substancji toksycznych, w żaden sposób nie może być uważana za trującą. Możliwe drobne działania uboczne obejmują zaparcia, zawroty głowy i osłabienie, ale objawy te nie są powszechne.





Źródło: https://www.stolicazdrowia.pl/2058/glow … ob-uzycia/

Offline

#4 2019-06-30 21:02:38

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsFirefox 67.0

Odp: GŁOWIENKA (Prunella)

O licznych zastosowaniach głowienki w codziennym życiu mówi Łukasz Lubicki. Jego wiedza o omawianym zielu bazuje na osobistych doświadczeniach. Jak sam często podkreśla, musiał zmierzyć się z ciężką dysfunkcją nosogardzieli. Wówczas medycyna zachodnia nie dawała mu szans na wyzdrowienie. Zbawieniem okazała się medycyna naturalna. Wyzdrowieć udało mu się dzięki terapii ziołowej, zmianie stylu życia i nawyków żywieniowych. Jak mówi jednym z kluczowych ziół w tym okresie okazała się Spica Prunellae. Było to pierwsze ziele, które zastosowano w jego terapii. Działanie głowienki unaoczniło się niemal natychmiast. Już po trzech dniach ustąpił stan zapalny, który wcześniej trwał półtora roku (Lubicki, 2018). To doświadczenie skłoniło Łukasza Lubickiego do dalszego zgłębiania tajników medycyny naturalnej i TCM. A w dłuższej perspektywie przerodziło się pasję i sposób na życie.
W wieloletniej praktyce Łukasz Lubicki często stosuje ziele głowienki. Wskazuje on na wieloaspektowe działanie rośliny. Jak mówi: niweluje ona toksyczne gorąco w organizmie; jest silnie przeciwnowotworowa i przeciwbakteryjna – niszczy między innymi paciorkowce i gronkowce. Jej właściwości pomagają również przy przeziębieniach z gorąca, anginie, bólach oczu i uszu. Roślina uspokaja i wycisza organizm, a to szczególnie ważne jest w terapiach nowotworowych. Zaleca on przygotowanie z głowienki krótkiego odwaru (decoctum). Ziele należy gotować od 3 do 5 minut, dziennie stosować od 4 do 15g. Najlepiej działa ono w mieszankach (Lubicki, s. 105, 2017).

Głowienkę najlepiej łączyć z innymi ziołami. Mieszanki ziołowe oprócz tego, że posiadają większe spectrum działania, są też korzystniejsze dla organizmu. Niektórzy zapominają o tym, że złożona receptura jest bezpieczniejsza, ponieważ chroni nas przed skutkami ubocznymi, jakie mogą wystąpić po podaniu pojedynczego ziela. Omawianą w tym artykule Spicae Prunellae najlepiej komponować z korzeniem berberysu (Radix Berberidis), trędownikiem (Radix Scrophulariae) oraz z korzeniem urzetu indygowca (Radix Isatidis). Wtedy mieszanka ta ma jeszcze silniejsze działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne (Lubicki, 2018).
Widząc jak duży zakres działania posiada ta niepozorna roślina, warto zastanowić się nad jej uprawą w przydomowym ogrodzie. Nie wymaga ona bowiem dużych nakładów pracy, a jedynie odpowiedniego miejsca. Nasiona ziela możemy pozyskać z jego dojrzałych kłosów i rozsiać na działce. To właśnie te ziarenka mają tak niesamowite działanie.
Z rozważań tych wynika, iż głowienka jest niezastąpiona w domowej apteczce. Warto byłoby zatem poświęcić tej roślinie więcej uwagi. Jest to bowiem ziele nadal nieodkryte i niedocenione, a jak wspomina Łukasz Lubicki głowienka to dar, otrzymany całkowicie za darmo (Lubicki, 2018).


https://lubicki.pl/nieodkryty-cud-natur … pospolita/

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
choragiewlubelska - forumorganistow - gangofwildhogs - vvbvv - zstio