MEDYCYNA NATURALNA - FORUM...........................Rodzaju 1:29 Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witam serdecznie wszystkich gości.

#1 2019-06-30 20:40:55

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,232
WindowsFirefox 67.0

PRZYTULIA WŁAŚCIWA (Galium verum L.)

Przytulia właściwa zawiera sole mineralne (potas, krzem). Zawiera także żółty barwnik, garbniki, kwasy fenolowe, flawonoidy (rutyna) i irydoidy w tym w formie glikozydów. Posiada także kumaryny, olejek eteryczny, enzymy ścinające białka mleka.

Właściwości lecznicze: moczopędne, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwwysiękowe, przeciwgorączkowy i przeciwbiegunkowy. Wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Ponadto działa, jako środek rozkurczowy, napotny, antyseptyczny oraz pobudzający przemianę materii.

Badania potwierdziły dodatkowe właściwości rośliny i wskazały jej działanie: żółciopędne, przeciwmiażdżycowe, przeciw kamieniczne i ściągający; oczyszczający nerki, wątrobę, trzustkę i śledzionę z bakterii chorobotwórczych.

Przytulia właściwa bierze udział w leczeniu chorób układu moczowego, układu trawiennego, układu nerwowego, układu krwionośnego. Ponadto potwierdzono lecznicze właściwości zioła przy wspomaganiu leczenia przewodów żółciowych a także usuwania stanu zapalnego skóry.

Przytulia właściwa – zastosowanie
Przytulia właściwa posiada zastosowanie przy zmniejszaniu obrzęków a także niwelowaniu anemii. Preparaty posiadające w swoim składzie to zioło leczą infekcję migdałków, stan zapalny węzłów chłonnych. Roślina wykorzystywana jest również w przypadkach histerii i padaczki. Natomiast w przypadku organów wewnętrznych leczy stan zapalny pęcherzyka żółciowego i kamicę nerkową.

Układ pokarmowy jest wspierany przez to zioło w zaburzeniach trawiennych, nieżycie jelit, chorobie wrzodowej i nieżycie żołądka. Przytulia właściwa wykazuje zastosowanie zewnętrzne w leczeniu nadmiernej potliwości, wypryskach, trądziku i oparzeniach. Układ moczowy jest silnie wspierany przez preparaty z przytulii właściwej, ponieważ pozwalają one oczyścić mocz z piasku i usunąć kamienie nerkowe.

Zastosowanie lecznicze rośliny:
Piasek w moczu i kamienie nerkowe, zwiększa ilość wydalanego moczu
Pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu
Epilepsja i inne zaburzenia nerwicowe
Zatrzymuje krwawienie z nosa i krwawienie wewnętrzne
Choroby skórne, owrzodzenia, oparzenia
Zmiękcza i wygładza skórę
Nieżyt żołądka i jelit
Poprawiają trawienie białek
Stan zapalny gardła
Biegunka
Niedoczynność enzymatyczna trzustki
Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.
Przytulia właściwa poza organami wewnętrznymi organizmu i stanami zapalnymi skóry wykazuje leczniczy wpływ na układ nerwowy. Tak ciężkie choroby jak padaczka, zaburzenia nerwicowe są skutecznie leczone dzięki zastosowaniu tego zioła. Szerokie właściwości przytulii biorą również czynny udział w trawieniu białek, dzięki czemu roślina ta może być z powodzeniem stosowana przez sportowców.

Przytulia właściwa – sposoby użycia
Nalewka i napar z przytulii wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie.

Przytulia właściwa – napar
Jedną łyżkę suszu zalać szklanką wrzącej wody i zaparzać przez 15 minut. Następnie przecedzić i spożywać. Napar z tej rośliny jest bezpieczny dla zdrowia, dlatego można go stosować kilka razy dziennie.

Przytulia właściwa – nalewka
Nalewkę z przytulii właściwej sporządza się w proporcjach 1:3. Jedną porcję suszu zalać trzema porcjami alkoholu do 40%, można użyć czerwonego wytrawnego wina. Nalewkę można spożywać w niewielkich ilościach do jednego kieliszka dziennie.

Przytulia właściwa – wywar
Jedną łyżkę suszu zalać szklanką wody i gotować przez 10 minut. Następnie przestudzić, przecedzić i używać zewnętrznie do przemywania ran. Można także płukać gardło lub spożywać wewnętrznie w przypadku biegunki.

Przytulia właściwa – macerat
Macerat przygotowuje się ze świeżych roślin. Należy zmielone świeże ziele zalać wodą i pozostawić na około sześć godzin. Po czym pić po 100 ml. Macerat jest dobrym środkiem w przypadku i niedoczynności enzymatycznej trzustki oraz żołądka.

W kuchniach wielu krajów ziele przytulii dodawane jest do potraw z ryb morskich i słodkowodnych, królika, gęsi, kaczek, baraniny i wątróbki.



Źródło: https://www.stolicazdrowia.pl/3411/przy … ob-uzycia/

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
varvecraft - slaskrpg - klubsmerfa - odkrywcyserka - wmluk