MEDYCYNA NATURALNA - FORUM...........................Rodzaju 1:29 Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witam serdecznie wszystkich gości.

#1 2019-06-29 10:48:22

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsFirefox 67.0

CYKORIA PODRÓŻNIK (Cichorium intybus)

lvs8923j.jpg


Surowce   
korzeń cykorii podróżnik (Cichorii radix)
ziele cykorii podróżnik (Cichorii herba)

Działanie    
żółciopędne
moczopędne
pobudza wydzielanie soków trawiennych

Cykoria polecana jest w przypadkach zmniejszonej produkcji żółci, soku żołądkowego, przy zaburzeniach trawienia takich jakich np.: wzdęcia, odbijanie się, złe trawienie, wiatry. Ponadto przy braku apetytu. Cykoria korzystnie wpływa na trawienie i przyswajanie pokarmów.

Regulacja pracy jelit. Zawarta w korzeniu cykorii inulina (wielocukier) działa probiotycznie( tworzy korzystne środowisko do rozwoju pożytecznych bakterii niezbędnych do prawidłowej czynności jelit).

Pomocniczo w zaburzeniach funkcji nerek. Jednak działanie moczopędne cykorii jest słabe i dlatego dla osiągnięcia pożądanego efektu łączy się ją z innymi ziołami.

Stosuje się także uzupełniająco w leczeniu chorób skóry i dny

https://www.doz.pl/ziola/p5508-Cykoria_podroznik

Offline

#2 2019-06-29 10:52:31

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsFirefox 67.0

Odp: CYKORIA PODRÓŻNIK (Cichorium intybus)

Cykoria podróżnik ma liczne właściwości lecznicze i można ją stosować w kuchni. Jej liście można wykorzystać jako dodatek do sałatek, a korzenie po wysuszeniu i zmieleniu mogą zastąpić kawę. Stosowana jest także w homeopatii.

Cykoria podróżnik wykazuje duże właściwości lecznicze i od wieków stosowana jest z powodzeniem w terapii wielu schorzeń. Właściwości uzdrawiające mają zarówno liście i kwiaty, jak i korzeń tej rośliny. Cykoria zawiera związki takie jak: żywica, kwas krzemowy, gorzknik wyciągowy i sól amonowa. Stosowana jest przy anemii, liszajach, wągrach, upławach, gorączce, bólach kręgosłupa i przemęczeniu. Zalecana jest zwłaszcza w przewlekłych schorzeniach układu żółciowego i wątroby.

Korzeń cykorii zawiera m.in.: aktony seskwiterpenowe, germakranolidowe (laktucyna, laktukopikryna, 8-dezoksylaktucyna) i gwajanolidowe (cykoriozyd B i C, sonchuzyd C), kwasy fenolowe (cykoriowy, chlorogenowy, izochlorogenowy), hydroksykumaryny (umbeliferon, cykoryna), taraksasterol, flawonoidy (hiperozyd), glikozyd intubinę, polisacharydy prebiotyczne (inulina 40–60%), cholinę (0,1–0,2 g), sole mineralne i śladowe ilości olejków eterycznych. Ziele cykorii zawiera witaminy z grupy B i witaminę C. Cykoria dostarcza do organizmu ludzkiego wiele mikroelementów, takich jak sole żelaza, sodu, potasu, manganu, wapnia i fosforu.

Cykoria podróżnik – właściwości lecznicze
Cykoria podróżnik posiada liczne właściwości lecznicze. Zioło to stosowane jest przy leczeniu osłabienia i wyniszczenia organizmu, zwłaszcza po porodzie. Dobrze sprawdza się jako dodatek do kąpieli regeneracyjnych. Korzeń cykorii podróżnika wykorzystuje się jako środek pobudzający produkcję soku żołądkowego, co poprawia trawienie i przyswajanie pokarmów. Dlatego też cykoria podróżnik doskonale sprawdza się na odchudzanie. Ponadto zwalcza niektóre objawy zaburzeń trawienia, takie jak wzdęcia, odbijanie się i gazy. Inulina zawarta w cykorii sprzyja rozwojowi symbiotycznej mikroflory układu pokarmowego.

Napar z cykorii wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi i jest środkiem pomocniczym w leczeniu cukrzycy. Zioło to wykorzystywane jest w produkcji preparatów probiotycznych. Roślina wpływa korzystnie na nadmiar lipidów i cholesterolu we krwi. Stosuje się ją także uzupełniająco w leczeniu chorób skórnych (liszaj, wągry, trądzik, wysypka, wypryski) i dny. Stosowana jest też pomocniczo w nerwicach i bezsenności.

Odwar z liści, łodyg, kwiatów i korzeni tego ziela działa żółciopędnie i przeciwzapalnie. Surowiec zawiera substancje gorzkie, które wykazują działanie ściągające i przeciwbakteryjne. Cykoria posiada także właściwości wzmacniające i napotne. Działa odkażająco na drogi moczowe i moczopędnie. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne, uspokajające, antyseptyczne, wzmacniające, odtruwające i reguluje ciśnienie krwi.

Czytaj więcej na: https://zdrowie.tvn.pl/a/cykoria-podroz … aign=paste

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
herosi - adresatka - pentamon - burnoutparadiserpg - fizol