MEDYCYNA NATURALNA - FORUM...........................Rodzaju 1:29 Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witam serdecznie wszystkich gości.

#1 2019-06-29 09:49:39

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsFirefox 67.0

CZYŚCIEC (Stachys)

Czyściec leśny właściwości lecznicze
Czyściec leśny ma unikalny bogaty skład fito-składników i substancji czynnych. Dzięki temu  ma wszechstronne działanie:

oczyszcza krew, limfę, odtruwa cały organizm
tonizuje organizm i zmniejsza stany zapalne
ma działanie przeciwbólowe, rozkurczowe, przeciwreumatyczne
niszczy bakterie, wirusy, grzyby chorobotwórcze
redukuje wydzielanie adrenaliny, uspokaja
pobudza regenerację tkanki łącznej, nabłonka gojenie ran
wzmacnia i chroni miąższ wątroby, działa moczopędne
przeciwzapalnie, tonizująco, hemostatyczne
przeciwnowotworowo
Czyściec leśny  pozyskiwany ze stanowisk naturalnych jest skuteczniejszy niż mocno przereklamowany czystek. Zioła z plantacji w porównaniu do dziko rosnących mają nikłe działanie. Na naturalnych stanowiskach występuje bioróżnorodność, zioła rosną na niewyjałowionych glebach w towarzystwie innych roślin, nie są nawożone, nie tracą właściwości podczas przemysłowego suszenia, transportu, przechowywania.

Kiedy czyściec jest przydatny
Czyściec znajduje zastosowanie w leczeniu

zakażeń bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych, przewlekłych stanów zapalnych
niestrawności i dolegliwościach całego odcinka przewodu pokarmowego
chorobach reumatycznych, skórnych, schorzeniach autoimmunologicznych,
chorobach dróg żółciowych i wątroby, marskość, niewydolność.
infekcjach i stanach zapalnych dróg oddechowych
dolegliwościach kobiecych, nadciśnieniu, cukrzycy.
wspomagająco w leczeniu nowotworów.

Za:
https://sekrety-zdrowia.org/czysciec-lesny/

Offline

#2 2019-06-29 09:53:51

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsFirefox 67.0

Odp: CZYŚCIEC (Stachys)

Czyściec lekarski posiada bardzo szerokie zastosowanie z uwagi na swój niepowtarzalny skład. Składniki czynne ziela czyśćca to w szczególności; irydoidy , terpeny (germakren C, kubebol), flawonoidy, alkany (tetracosane = tetrakozan), związki aminowe i alkaloidowe (betaina, cholina, stachydryna, betonicyna, trygonelina), alantoina, fenolokwasy (kwas cynamonowy, kawowy, rozmarynowy, p-kumarowy, chlorogenowy, izochlorogenowy, neochlorogenowy, protokatechowy), garbniki, alfa-amyryna, beta-sitosterol, labdanowe i kauranowe diterpeny, kwas ursolowy, oleanolowy.

Olejek eteryczny Stachys sylvatica zawiera felandren, ocymen, kariofilen, kadinen, bicyklogermakren, pinokamfen, spatulenol, humulen, karen, kopaen, kubebol, linalol, muurolen.

Czyściec lekarski  nie ma specjalnych wymagań. Może rosnąć na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Nie posiada także szczególnych wymagań co do uprawy. Zalecane jest stosowanie gleby przeciętnie żyznej, przepuszczalnej, średnio wilgotnej, posiadającej odczyn obojętny.

Czyściec lekarski – właściwości lecznicze
Czyściec lekarski działa przeciwskurczowo i przeciwbiegunkowo, ma więc zastosowanie w terapii nieżytów żołądka i jelit, wzdęć czy lekkich biegunek. Doustnie jest podawana w formie odwaru przy biegunkach mających mniejszy lub większy stopień nasilenia. Roślina jest stosowana również w nieżycie żołądka oraz jelit. Jest składnikiem mieszanek ziołowych, które łagodzą zgagę. Ze względu na swój skład, działa przeciwzapalnie i ściągająco, może być pomocny we wspomaganiu leczenia reumatyzmu lub stanów zapalnych mięśni i stawów. Bywa pomocna podczas wystąpienia objawów lekkich zatruć pokarmowych oraz bólów brzucha. Znajduje zastosowanie także w leczeniu letnich biegunek dziecięcych i przy wzdęciach.

To jednak nadal nie wszystkie zalety czyśćca lekarskiego, gdyż może on być również pomocny w nieżytach układu oddechowego – zapalenia błon śluzowych jamy ustnej i gardła, działa przeciwbakteryjnie, ściągająco, poprawia proces gojenia. Przy zastosowaniu zbyt dużych dawek tej rośliny, mogą wystąpić zaparcia lub podrażnienia przewodu pokarmowego.

Czyściec lekarski to środek regulujący proces trawienia, zalecany pomocniczo w leczeniu żółtaczki, a także i innych dolegliwości, m.in.: nadkwaśności, astmy, zapalenia płuc i oskrzeli, nieżytów górnych dróg oddechowych, a nawet gruźlicy. Ten sam napar uważany jest za skuteczny specyfik w kuracji gośćca, padaczki, nerwic wegetatywnych i uporczywych bólów głowy na tle reumatycznym, ale również i migrenowym. Wreszcie także chorób pęcherza moczowego i moczowodów, paraliżu, podagry, Działanie: odwar z kłącza to dobry środek wymiotny, mający również zastosowanie w leczeniu zaburzeń trawienia i biegunek.

Zastosowanie zewnętrzne to przede wszystkim skuteczne wspomaganie leczenia czyraków, wrzodów oraz trudno gojących się ran. Jest wykorzystywana przy zakażeniach skóry przez bakterie ropotwórcze i drożdżaki oraz grzyby pasożytnicze. W doskonały sposób sprawdza się w formie okładu na owrzodzenia żylakowate nóg. Jest wykorzystywana do obmywania stóp podczas występowania zbyt dużej potliwości.

Stosowany jako środek ogólnie wzmacniający, odtruwający, wspomagający czynności układu pokarmowego. Zewnętrznie na skórę przy wypryskach, stanach zapalnych, owrzodzeniach, ranach (okłady, przemywanie). W formie lodu do okładów na stłuczenia, opuchnięcia, oparzenia.Czyściec lekarski

Czyściec lekarski – sposób użycia
Napar
Przepis; należy wymieszać 1 łyżeczkę do herbaty suszu z czyśćca lekarskiego zalać 1 szklanką wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 15 – 20 minut, przecedzić i pić w razie potrzeby 3 razy dziennie po 1/2 szklanki.

Macerat
Przepis; należy  1 część świeżego rozdrobnionego surowca zalać 1 cz. zimnej wody, najlepiej zdrojowej, np. Słotwinka, Wielka Pieniawa, Jan, Józef, Henryk, Celestynka, Helena, Wysowianka, przykryć i pozostawić na 6-8 godzin. Następnie przecedzić. Macerat można zamrozić w woreczkach na lód na okres zimowy. Doustnie przyjmować 30-60 ml 1-2 razy dziennie.

Nalewka
Przepis; należy – łyżkę suszu zalać wódką 40% i odstawić w ciemne miejsce na około 3 tygodnie. Po tym czasie alkohol przecedzić i dosłodzić miodem wedle uznania. Po dwóch tygodniach nalewkę przefiltrować i rozlać do butelek.

Za:
https://www.zdrowyportal.org/1668/czysc … ob-uzycia/

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
gemini - cats-love-to-program - blackmargo - royalhussars - powstancowslaskich104