MEDYCYNA NATURALNA - FORUM...........................Rodzaju 1:29 Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witam serdecznie wszystkich gości.

#1 2019-06-21 09:57:10

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsChrome 75.0.3770.100

ARNIKA GÓRSKA (Arnica montana L.)

Roślina lecznicza

Własności lecznicze arniki znane były od bardzo dawna. O leczniczym zastosowaniu tej rośliny pisała żyjąca na przełomie XI i XII wieku Hildegarda z Bingen.

Surowiec zielarski

Kwiat arniki (Arnicae flos) – wysuszone, całe lub częściowo rozpadnięte koszyczki o zawartości nie mniej niż 0,40% sumy laktonów seskwiterpenowych[9].
Działanie
Zewnętrznie na krwiaki, stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, obrzęki pourazowe, oparzenia, ukąszenia owadów, dolegliwości reumatyczne, a także do płukania jamy ustnej. Koszyczki kwiatowe mają liczne substancje czynne o działaniu przeciwzapalnym, przeciwreumatycznym i antyseptycznym. Wewnętrznie w stanach zapalnych dróg moczowych, osłabieniu, zaburzeniach krążenia, zapaleniu żył, pękaniu naczyń krwionośnych, nadciśnieniu, zakrzepach naczyń krwionośnych, miażdżycy.
Zbiór i suszenie
Surowiec zbiera się w początkowym okresie kwitnienia rośliny i suszy w warunkach naturalnych. Zbioru należy dokonać przy bezdeszczowej pogodzie.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować arniki wewnętrznie w ostrych nieżytach żołądka i jelit, po zawale serca i podczas leczenia niektórymi środkami nasennymi (strofantyna i wyciągi z naparstnicy. Przy użyciu zewnętrznym przeciwwskazaniem są otwarte rany, rozległe otarcia naskórka, zapalenie skóry oraz oparzenia III stopnia.
Roślina kosmetyczna
Wyciąg z arniki jest stosowany stosowany do produkcji niektórych kremów, płynów, maseczek i parówek do twarzy. Łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie, oczyszcza pory i zmiękcza skórę.
Jest dodatkiem do niektórych płukanek, żeli i odżywek do włosów.
Używana jako dodatek do płynów do kąpieli wzmacnia pękające naczyńka krwionośne, zmniejsza cellulit i łagodzi dermatozy.
Roślina ozdobna
Uprawiana jest w ogródkach, głównie ze względu na swoje kwiatostany. Wymaga słonecznego stanowiska, próchnicznej i lekko kwaśnej gleby. Rozmnaża się przez podział rozrośniętych kęp lub przez nasiona. Wysiewa się je w marcu do skrzyneczek trzymanych w ogrzewanych i oświetlonych pomieszczeniach, w kwietniu sadzonki wysadza do gruntu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Arnika_g%C3%B3rska

Offline

#2 2019-06-21 09:59:16

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsChrome 75.0.3770.100

Odp: ARNIKA GÓRSKA (Arnica montana L.)

syw8iuka.jpg

Arnika zawiera wiele cennych składników. W jej kwiatach znajdują się między innymi olejki eteryczne, flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, arnicyna, saponina i wiele innych. W kłączach znajdują się garbniki, żywice i olejki eteryczne. Preparaty z arniką zazwyczaj stosowane są zewnętrznie jako kuracja wspomagająca przy:

urazach,
siniakach,
stłuczeniach,
owrzodzeniach żylakowych podudzi,
obrzękach i opuchnięciach,
oparzeniach 1 i 2 stopnia.
Arnika przyśpiesza gojenie. Stosuje się ją również w stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł. W kosmetyce używana jest jako środek pielęgnacyjny do cery naczynkowej. Wykazuje też działanie przeciwgorączkowe i wspomaga odporność organizmu na infekcje. Pomocna przy przeciwdziałaniu zakażeniom typu salmonella i listeria.

http://www.medonet.pl/zdrowie,arnika--- … 26246.html

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
deasa - mta - 11 - misuszatek - legion-god-eaters