MEDYCYNA NATURALNA - FORUM...........................Rodzaju 1:29 Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witam serdecznie wszystkich gości.

#1 2019-06-08 21:06:05

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsChrome 74.0.3729.169

SZCZEĆ POSPOLITA (Dipsacus sativus L.)

Szczeć pospolita (Dipsacus sativus L.)

jsdytigm.jpg

Surowcem leczniczym tej rośliny jest korzeń i liście. Korzenie wykopuje się wiosną lub jesienią, liście zbiera się przed i w czasie kwitnienia, robi się z nich nalewki, odwary i intrakt. Surowce te obfitują w kwas chlorogenowy, chinowy i kawowy, ponadto w istotne irydoidy (cefelarozyd, dipsakotynę i dipsakan), trójterpeny (kwas ursolowy), saponiny i alkaloidy. Preparaty ze szczeci działają bakteriobójczo, przeciwzapalnie i co jest bardzo istotne ochronnie na wątrobę, co jest zasługą kwasów fenolowych i kwasu ursolowego. Irydoidy z kolei likwidują ból i działają jak naturalne antybiotyki. Wykazują też działanie przeciwzapalne i przeciwreumatyczne. Szczeć jest wykorzystywana również w leczeniu takich chorób jak dna moczowa, artretyzm, reumatyzm, borelioza, choroby płuc oraz choroby wrzodowej żołądka. Leczy też stany zapalne skóry, wypryski i zmiany skórne. Jest wymieniona także jako roślina o działaniu przeciwpasożytniczym. Uważana jest też za roślinę poprawiającą krążenie oraz przydatną w procesach rekonwalescencji po przewlekłych chorobach połączonych z utratą wagi. Wzmacnia ścięgna i kości, działa na dolegliwości związane z bólami krzyża, kończyn, kolan oraz przeciwbólowo przy bolących opuchliznach.

CIEKAWOSTKI

Nazwa rodzajowa „Dipsacus” pochodzi od greckiego czasownika „spragniony”. Jest to nawiązanie do miseczek z wodą opadową jakie tworzą nasady liści, a czasem z tej wody korzystają ptaki.

Jedna z hipotez mówi, że roślina jest częściowo owadożerna, bo w wodzie zgromadzonej w zbiorniczkach topią się owady zagrażające szczeci – mrówki i mszyca, ich ciała ulegają rozkładowi, a roślina wykorzystuje uzyskane składniki. Druga hipoteza mówi, że zbiorniczki dostarczają wodę do korzeni w czasie wiatru i po przedziurawieniu ścian zbiorniczków kolcami. Jaka jest w rzeczywistości rola zbiorniczków jeszcze nie zbadano.

Dużą popularność szczeć zyskała w XII wieku dzięki rewolucjonistom w dziedzinie medycyny naturalnej takim jak Hildegarda z Bingen. Szczeć stosowano przede wszystkim w leczeniu dny moczanowej, artretyzmu i reumatyzmu. Obecnie jednak roślina ta zasłynęła w leczeniu boreliozy. Wielu fitoterapeutów twierdzi o jej przydatności w walce z tą chorobą. Leczenie boreliozy po ukąszeniu kleszcza to obecnie temat szeroko dyskutowany. Powszechnie wiadomo, że antybiotykoterapia ma poważne wady: trwa długo i nie gwarantuje całkowitego wyleczenia, z przy tym osłabia organizm i czyni go podatnym na inne choroby. Natomiast szczeć wzmaga układ odpornościowy pomagając organizmowi w pozbyciu się boreliozy.

Roślina doskonale nadaje się do kompozycji kwiatowych na rabatach i trawnikach. Owocostany po zasuszeniu nadają się do suchych bukietów i kompozycji. Bardzo łatwo barwią się na różne kolory.

Szczeć odznacza się dużą miododajnością, dlatego warto uprawiać ją w naszych pasiekach, ogrodach i działkach dla zwiększenia pożytku pszczół. Na jednym kwiatostanie pracuje często kilka pszczół zbierając nektar i pyłek. Szczeć produkuje dużo nektaru i dlatego przyciąga wiele owadów. Motyle uwielbiają szczeć i zlatują się
z dalekich zakątków.

Dojrzałe nasiona są przysmakiem naszych sikor i szczygłów.

Szczeć dawniej uprawiana była na skalę przemysłową. Wytwarzano z niej zgrzebła do gręplowania wełny. Dojrzałe, wysuszone koszyczki kwiatów były też montowane
w ręcznych szczotkach i używane do wykańczania tkanin wełnianych przez wyczesywanie ich powierzchni dla nadania odpowiedniej faktury. Jeszcze dzisiaj tą metodą produkuje się cieniutki kaszmir lub naturalny welur.

http://zimorodek.com/szczec-pospolita-d … -fullonum/

Offline

#2 2019-08-07 07:48:10

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
Windows 7Firefox 68.0

Odp: SZCZEĆ POSPOLITA (Dipsacus sativus L.)

Offline

#3 2020-08-13 13:09:03

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
Windows 7Firefox 69.0

Odp: SZCZEĆ POSPOLITA (Dipsacus sativus L.)

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
lezsrdtrfygui - fizol - pentamon - taxifamily - 1313feniks