MEDYCYNA NATURALNA - FORUM...........................Rodzaju 1:29 Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witam serdecznie wszystkich gości.

#1 2019-06-06 14:20:09

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
Windows 7Firefox 67.0

BABKA LANCETOWATA

v7hxmdg5.jpg


Babka lancetowata – właściwości i zastosowanie

Długie i wąskie liście babki, chociaż gorzkie w smaku, to zawierają całe mnóstwo dobrych dla zdrowia witamin i innych związków takich jak pektyny, garbniki, aukubinę i substancje śluzowe, a także m.in. kwas benzoesowy i fumarowy oraz sole mineralne i flawonoidy. Duża ilość karotenu, magnezu, cynku, potasu oraz witamin C i K powoduje, że babka lancetowata jest najbardziej cenioną rośliną spośród wszystkich z rodziny babkowatych.

Babka kaszel ukryje

    Babka lancetowata działa wykrztuśnie, dlatego jest doskonała przy męczącym kaszlu — suchym oraz mokrym.
    Oczyszcza płuca z zalegającej w nich flegmy i łagodzi infekcje gardła. Szczególnie polecana osobom palącym ponieważ doskonale zwalcza kaszel palacza.
    Może być stosowana jako środek wspomagający leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych, krztuśca, dychawicy oskrzelowej czy nawet gruźlicy.
    Pomaga na uciążliwą chrypkę, więc polecana jest wszystkim narażonym na chorobę zawodową, czyli np. nauczycielom, wykładowcom uniwersyteckim czy zawodowym mówcom.

Zbawiennie działanie na śluzówkę

    Babka leczy stany zapalne śluzówki jamy ustnej, gardła i przewodu pokarmowego dzięki irydoidom oraz naturalnym związkom śluzowym.
    Pomaga także w stanach zapalnych i zakażeniach narządów rodnych.

Komar konia zmorze, ale babka pomoże

    Dawniej babką leczono ugryzienia skorpionów i węży. Dziś można ją z powodzeniem stosować na ugryzienia i użądlenia owadów, ponieważ niweluje ból i obrzęk.
    Liść babki, cały lub zmiażdżony czy zmiksowany, pomaga na owrzodzenia, czyraki i trudno gojące się rany, nawet te żylakowe oraz dowolny rodzaj ran i skaleczeń.

Dla polepszenia kondycji cery

    Napar i maseczka z babki pomagają zwalczyć wysypki, wypryski i liszaje
    Tonik na jej bazie jest polecany przy kuracji przeciwtrądzikowej

Balsam dla oczu

    Liście babki, szczególnie zawarte w nich związki, są uważane za antybiotyk i dlatego przyrządza się z nich napar wspomagający leczenie zapalenia spojówek i powiek, którym przemywa się chore miejsca.
    Na zmęczone oczy, zwłaszcza po całym dniu pracy przed komputerem, należy przyłożyć na powieki sparzone, lekko zmiażdżone liście babki.

Przez żołądek do... babki!

    Herbatka z liści babki pobudza wydzielanie soków żołądkowych i jednocześnie chroni śluzówkę przed ich szkodliwym działaniem, dlatego jest polecana w przypadku nieżytu oraz zapalenia żołądka i jelit.
    Babka leczy także stany zapalne i wrzody żołądka oraz dwunastnicy, a odpowiednio przyrządzona pomoże w leczeniu zaparć.
    W przypadku zatruć i dolegliwości żołądkowych, ulgę przyniesie herbatka z liści babki.
    Domowy sok z babki można stosować przy leczeniu raka żołądka, ponieważ pobudza działanie przeciwciał.

Dla urody

    Babka pomoże na zmęczoną, szarą skórę i popękane naczynka. W formie maseczki przyniesie relaks i ukojenie po ciężkim dniu pracy.
    Aby przynieść ulgę zmęczonemu ciału, wystarczy przygotować kompres na całe ciało. Doskonale ujędrni, uelastyczni i zregeneruje skórę, nawet po opalaniu. Zapobiegnie złuszczaniu się naskórka a ciało na długo pozostanie z uczuciem świeżości i odprężenia.
    Odwar z babki pomaga walczyć z okropnym łupieżem.

Od kuchni

    Liście babki mogą być stosowane jako składnik sałatki — opłukane, surowe liście wystarczy wymieszać z sałatą.
    Pod zmieloną postacią liście babki pasują do placków i bab ziemniaczanych (dodajemy je do masy), a siekane wzbogacą smak zup.
    Można też smażyć liście babki za słodko i słono. Idealnie nadają się do smoothies czyli lekkich, orzeźwiających napojów owocowo-warzywnych

https://www.doz.pl/czytelnia/a11965-Bab … stosowanie

Offline

#2 2019-06-06 14:21:27

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
Windows 7Firefox 67.0

Odp: BABKA LANCETOWATA

Babka lancetowata – Plantago lanceolata L. wg współczesnych badań

Liść babki lancetowatej (niem. Spitzwegerich)– Plantaginis lanceolate folium jest w Farmakopei Europejskiej 5. Surowiec pozyskiwany z gatunku babka lancetowata – Plantago lanceolata L., z rodziny babkowatych – Plantaginaceae. Roślina występuje naturalnie w całej Europie oraz w Północnej i Środkowej Azji.

Składniki czynne babki lancetowatej:

1. Glikozydy irydoidowe 2-3%, głównie aukubina i katalpol, asperulozyd, globularyna, ester metylowy kwasu deacetyloasperulozydowego.
2. Glikozydy fenyloetanoidowe 3-8%, głównie werbaskozyd (akteozyd), cistanozyd F, lawandulifoliozyd, izoakteozyd, plantamajozyd; wg PhEur. surowiec powinien zawierać przynajmniej 1,5% o-dihydroksycynamonianów, w przeliczeniu na akteozyd.
3. Flawonoidy (apieganina, luteolina – ich glikozydy).
4. Polisacharydy: ramnogalakturonian, ramnoarabinogalaktan, arabinogalaktan, glukomannan.
5. Kwasy fenolokarboksylowe (p-hydroksybenzoesowy, protokatechowy, gentyzynowy).
6. Garbniki.
7. Aeskuletyna (kumaryna).
8. Loliolid (ksantofil).

Działanie udowodnione naukowo: przeciwbakteryjne, przeciwzapalne miejscowo i ogólnie, immunostymulujące (jednak nie do końca, bowiem hamuje równocześnie niektóre procesy autoimmunologiczne). Babka zawiera inhibitory 5-lipooksygenazy, kinazy proteinowej C, hamuje produkcję śródnabłonkowego (międzykomórkowego) czynnika adhezji komórek ICAM-1, przez co hamuje procesy diapedezy (migracji krwinek białych do przestrzeni pozanaczyniowych), stan zapalny i niektóre wysięki. Poprzez hamowanie produkcji ICAM-1 – składniki babki utrudniają szerzenie się infekcji rhinowirusowych. Babka może również w ten sposób hamować objawy alergiczne, np. w przebiegu pyłkowicy.

Z babki można przyrządzić napar, nalewkę, intrakt, wino, sok, ziołomiód i macerat. W kraju i za granicą są dostępne gotowe preparaty z liści babki (sok, syrop, intrakt, tabletki). W sklepach zielarskich jest również liść babki lancetowatej.

Oficjalnie jest używana w leczeniu zapalenia gardła i oskrzeli, przeziębienia, kataru nosa na tle infekcji wirusowej oraz alergii. Łagodzi kaszel, szczególnie w syropach; leczy podrażnienia gardła.

Komisja E wydała pozytywną opinię na temat zastosowania ziela babki (monografia nr 223 z 30 XI 1985 r.). Średnia dawka dobowa 3-6 g surowca; przetwory odpowiednio. Wg Komisji E wewnętrznie przy nieżytach dróg oddechowych, zapalnych zmianach błony śluzowej jamy ustnej i gardła; zewnętrznie: zapalne zmiany skórne.

https://rozanski.li/853/babka-lancetowa … ych-badan/

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
pryzmaryn - sussyrpg - deasa - misuszatek - 11