MEDYCYNA NATURALNA - FORUM...........................Rodzaju 1:29 Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witam serdecznie wszystkich gości.

#1 2019-05-12 13:57:01

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsChrome 74.0.3729.131

PIĘCIORNIK KURZE ZIELE (Potentilla erecta)

PIĘCIORNIK KURZE ZIELE

7e59rgzb.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pi%C4%99c … urze_ziele

Zastosowanie

Roślina lecznicza:
Surowiec zielarski farmakopealny: kłącze pięciornika – Tormentillae rhizoma[7].
Działanie: ma właściwości ściągające, bakteriobójcze, przeciwbiegunkowe. Wewnętrznie, w postaci odwarów lub nalewek stosuje się do leczenia biegunek, stanów zapalnych przewodu pokarmowego, zatruć. Zewnętrznie używa się do leczenia stanów zapalnych i ropnych jamy ustnej, gardła, pochwy, odbytu, sromu, świądu, czyraków, oparzeń skóry (w postaci maści, odwarów, lewatyw).
Także surowiec-kłącze (Tormentillae rhizoma) jako skuteczny wywar do płukania gardła przy zapaleniach.
Zbiór i suszenie: kłącze roślin 2–3 letnich wykopuje się jesienią lub wiosną przed rozwojem liści, myje, tnie na kawałki i suszy w temperaturze do 40 °C.
Kłącze znajduje zastosowanie także do produkcji niektórych past do zębów.
Dawniej z kłącza wytwarzano barwniki do farbowania tkanin na czerwono i czarno.
Termin zbioru: Od kwietnia do maja, od września do października.

Offline

#2 2019-05-12 14:00:52

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsChrome 74.0.3729.131

Odp: PIĘCIORNIK KURZE ZIELE (Potentilla erecta)

Pięciornik kurze ziele – Potentilla pochodzi od łacińskiego potens, czyli „potężny” i odnosi się do właściwości leczniczych rośliny. Pięciornik w formie naturalnej występuje w Azji i Europie, natomiast rozprzestrzenił się w Ameryce Północnej. W Polsce jest pospolity, można go znaleźć na całym obszarze kraju, zarówno na łąkach, torfowiskach oraz lasach.

Pięciornik kurze ziele – zastosowanie
Pięciornik posiada szerokie zastosowanie w lecznictwie. W celach leczniczych zbiera się kłącza, które aby odpowiednio przygotować należy przekroić na pół. Zaleca się suszenie na siatkach  w miejscu przewiewnym  lub suszarni w temperaturze maksymalnej 40 C. Kłącza wykopuje się w jesieni, wiosną lub przed kwitnięciem rośliny.

W surowcach znajdują się garbniki katechinowe – do 15%, kw. elagowy, glukozyd – tormentiozyd, kw. chinowy, tormantol, termentylina, flobafeny, żywice, woski, gumy roślinne, flawonoidy, sole, witaminy.

Kłącze to element o bardzo silnym działaniu ściągającym, przeciwkrwotocznym i przeciwbiegunkowym. Skondensowane składniki tego surowca działają wyraźnie przeciwbakteryjnie, słabo przeciwwirusowo, przeciwdziałając także powstawaniu stanów zapalnych.

Pięciornik kurze ziele – właściwości lecznicze
Kłącze pięciornika ma bardzo dużo zastosowań. W szczególności wskazuje się na  działanie przeciwbakteryjne i dzięki dużej zawartości garbików- ściągające i przeciwbiegunkowe. Dzięki tym właściwościom kłącze pięciornika stosuje się także w czerwonce, duże brzusznym, krwawieniach jelita grubego i odbytnicy oraz stanach zapalnych żołądka i jelit.

Właściwości lecznicze mają głównie kłącza zioła, które zawierają garbniki, to właśnie dzięki nim pięciornik powstrzymuje biegunkę.  Ale to nie koniec dobrodziejstw tej rośliny. Kurzyślad pomoże zwalczyć nieżyt przewodu pokarmowego, stany zapalne dziąseł, zajady, zapalenie gardła, stany zapalne jelit i żołądka, stany zapalne układu płciowego, odparzenia, zapalenie spojówek i powiek, nadżerki w jamie ustnej, długo gojące się rany, swędzenie odbytu. Pięciornik kurze ziele przyniesie ulgę w następujących chorobach: zespole jelita drażliwego, jelicie i odbytnicy, nowotworze żołądka, hemoroidach.

Pięciornik czteropłatkowy łagodzi zmiany skórne: wypryski, trądzik różowaty, rozszerzone pory, jest wskazany do pielęgnacji skóry łojotokowej.

Zewnętrznie można stosować napar z kłącza pięciornika w przypadku zapalenia jamy ustnej i gardła. Wśród innych wskazań wymienia się miedzy innymi chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, hemoroidy, paradontozę, trudno gojące się rany, zapalenie spojówek i powiek,  nadmierne łzawienie.

Odwar warto stosować do płukania włosów przetłuszczających się – nadaje im połysk i delikatny brązowy odcień.

Kłącza stanowią składnik mieszanek ziołowych pomocniczych w leczeniu cukrzycy. Zewnętrznie stosowane są w postaci kataplazmów  i maści przeciw wypryskom skórnym z wysiękiem i przeciw oparzeniom.

Nalewka i odwar są dobrym środkiem do płukania gardła w przypadku zapalenia migdałków lub jamy ustnej.

Pięciornik kurze zieleW medycynie weterynaryjnej kłącza pięciornika kurzego ziela służą do leczenia biegunek, krwawień i ran u zwierząt.

Pięciornik kurze ziele – sposób użycia
Napar
Przepis; należy jedną łyżkę posiekanego korzenia, zalej 300 ml wrzątku, po 20 minutach odcedź. Pij jedną lub dwie łyżki – trzy razy w ciągu dnia. Sproszkowane kłącze warto spożywać przy biegunkach – 3 razy dziennie po pół grama.

Przy pozostałych schorzeniach w postaci naparu: jedna łyżka rozdrobnionego korzenia na 1,5 szklanki wrzątku. Odstawić na 15-20 minut, następnie przecedzić i zażywać po 1-2 łyżki kilka razy dziennie.

Zewnętrznie pięciornik stosuje się do płukania w zapaleniu dziąseł, jamy ustnej i gardła oraz do pędzlowania i płukanek w pryszczykowym zapaleniu jamy ustnej, jak również do okładów i kompresów na owrzodzenia, czyraki, obrażenia skórne w postaci odwaru.

Odwar
Przepis; należy 15-20 g surowca zalać 1 szklanką wody, gotować 15 minut. Odstawić do ostudzenia, odcedzić i stosować tylko zewnętrznie do okładów i pędzlowania. Bez rozcieńczenia.

Do płukanek można użyć roztworu
Przepis; należy  10 kropli nalewki na 1/4 szklanki letniej wody.
Zmielone kłącze wchodzi w skład proszku do zębów.

Wewnętrznie przyjmuje się w postaci sproszkowanego kłącza (od 0,5 do 3 g) głównie jako lek przeciwbiegunkowy. Przy pozostałych schorzeniach w postaci naparu: jedna łyżka rozdrobnionego korzenia na 1,5 szklanki wrzątku. Odstawić na 15-20 minut, następnie przecedzić i zażywać po 1-2 łyżki kilka razy dziennie.

Nalewka
Przepis; należy 50 g rozdrobnionych kłączy zalać 500 ml alkoholu 40% i macerować przez 2 tygodnie, często wstrząsając. Następnie przecedzić, kłącza wycisnąć, a płyn przelać do ciemnej butelki. Przechowywać w  lodówce. Pić 3 razy dziennie po 1 łyżce w dolegliwościach trawiennych, w stanach zapalnych żołądka i jelit, w biegunkach i drobnych krwawieniach wewnętrznych.

https://www.zdrowyportal.org/1498/pieci … ob-uzycia/

Offline

#3 2019-07-16 04:55:25

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsFirefox 68.0

Odp: PIĘCIORNIK KURZE ZIELE (Potentilla erecta)

Pięciornik kurze ziele - Potentilla erecta (Rosaceae).

Opis.

Pięciornika kurze ziele (Potentilla tormentilla, Tormentilla erecta, Tormentilla officinalis, Potentilla silvestris) - roślina wieloletnia dorastająca do 30 cm wys.; kłącze grube, walcowate, wewnątrz czerwanawe; łodyga łukowato wznosząca się lub prosta; liście odziomkowe i łodygowe trójlistkowe; listki przylegające owłosione, podłużnie klinowate, głęboko wclnanopiłkowane, z wierzchu ciemnozielone, pod spodem jasnozielone; przylistki duże, dłoniasto trzy - pięć razy wcięte; kwiaty złocistożółte; korona pięciopłatkowa; owoc - niełupka. Kwitnie od kwietnia do września. Rośnie w lasach, w zaroślach, na łąkach, na polanach; lubi gleby wilgotne i kwaśne; roślina pospolita w całym kraju.

Surowiec.

Będziemy wykorzystywać kłącze i ziele - Rhizoma et Herba Tormentillae. Rhizoma, Tinctura et Unguentum (maść) Tormentillae (Tormentiol) - w wolnej sprzedaży w aptekach i w sklepach zielarskich, FP I,II,III,IV i V.

Ziele zbiera się przed lub w czasie kwitnienia; suszy w temp. do 40o C. Kłącza wykopuje się w jesieni, wiosną lub przed kwitnięciem rośliny, szybko myje pod bieżącą wodą, kroi i suszy w otwartym piekarniku ogrza­nym do temp. 60o C.

Skład chemiczny.

W surowcach znajdują sję garbniki katechinowe - do 15%, kw. elagowy, glukozyd - tormentiozyd, kw. chinowy, tormantol, termentylina, flobafeny, żywice, woski, gumy roślinne, flawonoidy, sole, witaminy.

Działanie.

Wyciągi z surowców działają wybitnie ściągająco, antyseptycznie, przeclwkrwotocznie, przeciwzapalnie i ochronnie w stosunku do miąższu wątroby.

Wskazania:

biegunka, nicstrawność, stany zapalne przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa, zaburzenia trawienia, choroby wątroby, hemoroidy.

Zewnętrznie (kąpiele, płukanki, nasiadówki, okłady, przemywania, smarowanie maścią, przysypki; jednocześnie pić napar lub odwar!): rany, otarcia naskórka, oparzenia, odparzenia, mokre wypryski, owrzodzenia, nadżerki, ropnie, pryszcze, trądziki, łojotok, łupież tłusty, przetłuszczające się włosy, stany zapalne i zakażeniowe spojówek i gałki ocznej, łzawienie, pieczenie oczu, stany zapalne i zakażeniowe gardła i jamy ustnej oraz narządów płciowych (pochwy, warg stromowych).

Przy hemoroidach, parciu na kał przy niestrawności i biegunce, stanach zapalnych jelita grubego i odbytu - stosować wlewy doodbytnicze przy pomocy gruszki gumowej z odwaru w ilości 100-200 ml i o temp. 38o C.

Napar: 2 łyżki ziela zalać 1 szkl. wrzącej wody; odstawić na 20 minut; przecedzić. Pić 4 razy dz. po 200 ml; niemowlęta ważące 3-4 kg - 1 łyżeczka płynu, 5-6 kg - 2 łyżeczki, 7-8 kg - 1 łyżka płynu 3-4 razy dz.; dzieci ważące 10-15 kg - 2 łyżki, 20-25 kg - 42-53 ml, 30-35 kg - 64-75 ml, 40-45 kg - 85-96 ml, 50-55 kg - 107-117 ml, 4 razy dz. W ostrych stanach zażywać częściej.

Odwar: 2 łyżki kłączy lub ziela zalać 2 szkl. wody; gotować 10 minut; odstawić na 20 minut; uzupełnić brakującą ilość wody. Pić jak napar.

Nalewka pięciornikowa - Tinctura Tormentillae (tormentiolówka): pół szkl. kłączy lub ziela zalać 250 ml wódki; wytrawiać 14 dni; przefiItrować. Zażywać 3 razy dz. po 5 ml lub stosować zewnętrznie. Do płukania: 1 łyżka płynu na 200 ml wody przeg.

Ekstrakt tormentiolowy: pół szkl. kłączy świeżych lub suchych zalać 100 ml wódki lub spirytusu; wytrawiać 10 dni; przefiltrować. Zażywać 3 razy dz. po pół łyżeczki lub stosować do pędzlowanla chorych miejsc, np. opryszczek, zajadów, aft i in. wyżej wymienionych.

Proszek tormentiolowy - Pulvis Tormentillae: suche kłącze zmielić na pył. Zażywać 3-4 razy dz. po pół łyżeczki; dobrze popić. Stosować jak zasypkę na rany i sączące schorzenia skórne. Można wymieszać z zasypką Linomag lub Alantan (0,5 cz. proszku na 1 cz. zasypki).

Miejsca nadmiernie pocące się przemywać odwarem lub nalewką tormentiolową.

Maść tormentiolowa - Ung. Tormentillae.

Składniki:

- 1 łyżka (15 ml) ekstraktu tormentiolowego;

- 1 łyżka gliceryny;

- 60 g maści lub kremu Linomag, albo lanoliny, euceryny (krem Nivea), wazeliny.

Sposób przyrządzenia. Do moździerza włożyć podłoże maściowe i podgrzewać we wrzącej wodzie lub na gorącej maszynce elektrycznej. Gdy podłoże zmięKnle wlać do niego ekstrakt tormentiolowy wymieszany z gliceryną; składniki ucierać aż do połączenia. Maść przelać do pojemnika oznaczo­nego etykietką i przenieść do zimnego miejsca. Chorobowe zmiany smarować 2-3 razy dz. Można zmieszać z maścią nagletkową i arnlkową.

Galaretka tormentiolowa: 1 łyżkę żelatyny spożywczej zalać 350 ml wrzącej wody i gotować stale mieszając do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny; gdy tak się stanie do żelatyny wlać 2 łyżki gliceryny, 2 łyżki nalewki tormentiolowej (1 łyżkę ekstraktu) i wsypać 6 łyżek suchych kłączy kurzego ziela; pogotować 1-2 minuty i całość przelać do słoiczka, po czym zakręcić i przenieść do zimnego miejsca, aby się zastygła. Kłącze opadnie na dno słoika, a substancje w nim zawarte przejdą do galaretki. Lek zażywać 3-4 razy dz. przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, przy krwotokach z przewodu pokarmowego, niestrawności i ostrych biegunkach oraz hemoroidach. Galaretka pokrywać też rany. Można stosować na skórę po goleniu oraz do leczenia odleżyn, odparzeń, owrzodzeń.

Rp. Kłącze (można je zawsze zastąpić zielem) pięciornika kurzego ziela - 2 łyżki

Kwiat nagietka - 1 łyżka

Liść babki - 1 łyżka

Kwiat rumianku - 1 łyżka

Ziele majeranku - 1 łyżka

Ziele tymianku - 1 łyżka

Wymieszać i przyrządzić oraz pić jak napar z kurzego ziela.

Wskazania: biegunka, niestrawność, zaburzenia trawienia, bóle brzucha, stany zapalne i zakażeniowe układu pokarmowego.

Rp. Nalewka tormentiolowa - 10 ml

Nalewka z arniki - 10 ml

Nalewka z ruty - 10 ml

Nalewka z liści kasztanowca - 1 łyżka

Nalewka z nawłoci - 10 ml

Wymieszać. Zażywać 3 razy dz, po pół łyżeczki i jednocześnie stosować zewnętrznie.

Wskazania: krwawe wybroczyny podskórne (plamice) powstałe w wyniku pękania i przepuszczalności naczyń krwionośnych, teleangiektazje, żylaki, trądzik różowaty i młodzieńczy, alergie, stany zapalne skóry, wybroczyny na siatkówce, zapalenie tęczówki, spojówek i naczyniówki, nadciśnienie, choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego, zastoje krwi i limfy, miażdżyca. Zażywać przez conajmnlej 30 dni. Równocześnie pić napar ze skrzypu i zażywać preparat mineralno- witaminowy.

http://www.rozanski.ch/fitoterapia3.htm

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
bienkowski-transport - golden-life - turniejefifa - talakhan - supplements