MEDYCYNA NATURALNA - FORUM...........................Rodzaju 1:29 Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witam serdecznie wszystkich gości.

#1 2019-05-12 13:32:12

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsChrome 74.0.3729.131

KUKLIK POSPOLITY

Kuklik Pospolity;

2tta6mns.jpg


https://pl.wikipedia.org/wiki/Kuklik_pospolity

Zastosowanie
Roślina lecznicza:
Surowiec zielarski : korzeń (Radix Gei urbani, Radix Caryophyllatae); zawiera geinę (glikozyd), garbniki (do 30%), kwasy organiczne (galusowy, kawowy, chlorogenowy), flawonoid, eugenol (olejek eteryczny).
Działanie : dawniej stosowano jako środek przeciwbiegunkowy, wzmacniający, ściągający i antyseptyczny w chorobach żołądka i malarii. Używany do płukania jamy ustnej, by wzmocnić dziąsła i zęby wykorzystywane jest również jego działanie antyseptyczne.
Kłącze używane jest do aromatyzowania niektórych gatunków likierów i piw.
Ciekawostki
Odwar z korzenia kuklika nadaje wełnie trwały, rudawozłoty kolor.
Kłącza ze względu na jego smak i zapach przypominający goździki, używano dawniej jako przyprawę.
Nazwy ludowe: kuklik goździk, ziele goździkowe, benedykt

Offline

#2 2019-05-12 13:35:22

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsChrome 74.0.3729.131

Odp: KUKLIK POSPOLITY

Właściwości kuklika

Korzeń kuklika, który wykorzystuje się w celach leczniczych posiada lekko toksyczne olejki eteryczne oraz garbniki i gorycze, flawonoidy. Zawarty w nim glikozyd geina oraz kwasy organiczne są szczególnie cenione przez zielarzy. Kuklik jest źródłem eugenolu, który wstrzymuje rozwój grzybów oraz zabija bakterie i hamuje przyrost pierwotniaków. Stąd kuklik znany jest jako ziele odkażające, o działaniu bakteriobójczym i jednocześnie wzmacniającym. Ponadto wespół z innymi składnikami korzeń kuklika działa przeciwzapalnie i przeciwkrwotocznie oraz uśmierza ból.


Ważną właściwością korzenia jest działanie wstrzymujące biegunki, co za tym idzie jest on polecany w leczeniu schorzeń układu pokarmowego, zwłaszcza żołądka. Pobudza on wydzielanie się sków żołądkowych. W obszarze układu nerwowego kuklik działa uspokajająco i wzmacnia nerwy. Ciekawym zastosowaniem ziela jest wzmocnienie dziąseł poprzez przeżuwanie korzenia. Stosuję się go także w formie płukanki celem odkażenia jamy ustnej i wyzbycia się nieprzyjemnego zapachu z ust.

Pomocny kuklik
Poza wymienionymi właściwościami nadmienić warto iż kuklik zwyczajny to doskonałe ziele na kaszel i ból gardła oraz zgagę. Odwary z mieszanek ziołowych z kuklikiem są zalecane do spożycia w stanach grypowych i przeziębienia, anginy. Odwar przyrządzony z kuklika pomaga zwalczyć świąd po ukąszeniach owadów, pająków itp. ponadto podania dotyczące skuteczności kuklika głoszą, iż wzmaga on popęd seksualny u płci męskiej, jednakże działanie to nie zostało dotąd zbadane i potwierdzone.

Szeroko mówi się o działaniu przeciwnowotworowym kuklika, które to ziele stosuje się w leczeniu skutków ubocznych chemioterapii, a to dzięki zawartości antyoksydantów. Również antyoksydantom zawdzięcza właściwość odbudowy i wsparcia wątroby, nerek. Odwar z kuklika przyda się tez na zatkane zatoki, jak i hemoroidy, czy zbyt obfite miesiączki. Dawką proponowana jest 100 ml odwary trzy razy dziennie.

Nietypowa przyprawa
Kłącze kuklika poza zielarstwem stosuje się również jako przyprawa do win i likierów zastępując nim goździki.

https://www.zdrowyportal.org/6155/kukli … terystyka/

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
test3222 - kwietniowe - polonijnaradakobiet - legowiskadlakota - spdz11