MEDYCYNA NATURALNA - FORUM...........................Rodzaju 1:29 Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witam serdecznie wszystkich gości.

#1 2018-12-24 21:50:52

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsChrome 71.0.3578.98

ŻYWOKOST LEKARSKI (Symphytum officinale)

Żywokost – skład i działanie

Głównym składnikiem leczniczym w żywokoście jest alantonina. Jest ona również składnikiem wielu popularnych maści (jak np. Alantan) na oparzenia, otarcia i inne zewnętrzne urazy skóry. Wyciąg z żywokostu ma działanie ściągające, regenerujące i powlekające oraz bardzo szybko wchłania się do organizmu poprzez skórę właściwą. Stymuluje tkanki do szybszego odbudowywania się.

Przyczynia się do szybszego wypełniania ubytków kostnych po złamaniach. Nalewka z żywokostu jest używana również jako kosmetyk do twarzy i rąk. Pomaga zregenerować się skórze oraz sprawić aby była bardziej sprężysta.

Ponadto po wykorzystaniu wyciągu z żywokostu, zwiększa się liczba tzw. leukocytów obojętnochłonnych i następuje stymulacja mechanizmów obronnych organizmu. W jego składzie możemy znaleźć również polisacharydy, garbniki, skrobię, fruktany, asparaginę oraz sole mineralne z dużą ilością krzemu.


Najczęściej stosuje się okłady z żywokostu przy problemach z tkanką kostną. Nie jest stosowany tylko przy świeżo nabytych urazach. Możemy skorzystać z jego zalet również w przypadku chorób kręgosłupa, kolan, bóli reumatycznych itd. Dodatkowe działanie przeciwbólowe pomoże zmniejszyć ilość przyjmowanych tabletek przeciwbólowych w przypadku jego wystąpienia.
Jak stosuje się Żywokost? Jak zrobić maść i wyciąg?

Korzeń żywokostu lekarskiego

Aktualnie z racji zaostrzonych norm prawnych, żywokost stosuje się jedynie w celach zewnętrznych. Posiada on alkoliody pirolizydynowe w składzie, które mogą być dla człowieka śmiertelnie trujące. Bardzo popularnym sposobem na korzystanie z właściwości tej rośliny jest robienie smarowanie urazu olejem z żywokostu bądź okładanie urazu papką z korzenia.

Z jego właściwości powinno się korzystać jak najszybciej po przebytym urazie i okładać miejsce zmieniając opatrunek kilka razy dziennie. W przypadku poważniejszego uszkodzenia skóry warto zaczekać jakiś czas aby rozpoczął się proces gojenia.


Olej z żywokostu

Będziemy potrzebować do tego około 50 gram rozdrobionego korzenia żywokostu – możemy go kupić w sklepach zielarskich bądź w aptece (słabo dostępny) a także 250 ml oleju – możemy użyć oleju konopnego lnianego bądź innego. Rodzaj oleju jest ważny z racji jego daty przydatności. Im lepszej jakości olej wykorzystamy, tym dłużej możemy korzystać z preparatu. Niezdatny olej żywokostowy poznamy po zapachu.

Do słoika wsypujemy korzeń z żywokostu, zalewamy olejem i całość wstawiamy do garnka z wodą, podgrzewając go przez godzinę na wolnym ogniu. Następnie mieszamy miksturę i czekamy aż ostygnie ( słoik pozostawiamy w garnku). Przez ten czas olej wyciągnie właściwości żywokostu. Proces ten powtarzamy przez 3 dni.
“Papka” z żywokostu

Jest to szybszy przepis, który możemy wykorzystać w przypadku nagłych kontuzji. Zmielony korzeń możemy wykorzystać do okładania obolałych miejsc zaraz po przygotowaniu.

W tym przypadku również potrzebujemy korzenia z żywokostu w ilości wystarczającej na wykonanie kilku okładów. Korzeń wkładamy do garnka z wodą i podgrzewamy przez 10-15 minut na wolnym ogniu aby zmiękł. Następnie należy zmielić go blenderem aż do uzyskania konsystencji papki. Po pierwszym okładzie resztę preparatu wsadzamy do lodówki i zmieniamy opatrunek kilka razy dziennie po uprzednim rozgrzaniu mazi do temperatury pokojowej.
Podsumowanie

Żywokost jest świetnym preparatem używanym przez wiele lat zarówno przez nasze babcie jak i ludzi z wielu zakątków świata. Ma świetne działanie przeciwzapalne, wyciągające i pomaga szybciej regenerować się tkance kostnej i skórze. Jest również dobrym preparatem miejscowo uśmierzającym ból. Możemy go również zastosować jako okład do leczenia wielu schorzeń kręgosłupa, kolan itd. Przygotowanie wyciągu z żywokostu nie kosztuje dużo i jest on łatwo dostępny w sklepach zielarskich a także niektórych aptekach.

Jak najbardziej polecamy stosowanie żywokostu do miejscowego stosowania zewnętrznego. Dotarliśmy również do informacji, iż preparaty z żywokostem są używane do leczenia wrzodów i innych dolegliwości układu pokarmowego, jednak w przypadku chęci skorzystania z niego w takiej formie zalecamy konsultację z lekarzem. Pamiętaj o jego składzie, który jednocześnie ma zbawienne działanie na nasze ciało i jest również silną trucizną!


Więcej w linku:

https://naturaonline.pl/zywokost/

Offline

#2 2018-12-24 21:52:29

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,233
WindowsChrome 71.0.3578.98

Odp: ŻYWOKOST LEKARSKI (Symphytum officinale)

W ludowej tradycji od setek lat istnieje pod nazwą 'kosztywał' lub 'żywy gnat'. Przez wielu zaliczany jest do ziół, należących do grupy najlepszych (niezastąpionych) z naturalnej apteki matki ziemi. Mokre łąki to najczęstsze miejsca jego występowania. Znajdziemy go jednak również na miedzach, w wilgotnych rowach oraz rozsiany wzdłuż rzek. Często spotkać możemy także rosnący wzdłuż  płotów jak i na osypiskach. Należy do ziół, które kwitną przez całe lato.

Posiada charakterystyczne szorstkie, oraz bardzo ostro zakończone liście. Jego korzenie (o grubości kciuka dorosłego człowieka) oprócz wewnętrznej części (biało-żółtawej) posiadają wieloletnią warstwę o brązowo-czarnym zabarwieniu. Rozcinając korzeń uwalniamy jego śluzowate, tłuste i maziste soki.

Jest rośliną wyjątkowo uporczywą jeśli chodzi o wyplenienie, ponieważ posiada mocno rozbudowany system korzeniowy, który sięga głęboko w glebę.

Korzenie (źródło największego dobra związanego z tą rośliną) należy wykopywać wiosną lub jesienią - choć wspominałem o trudnościach związanych z wyplenianiem rośliny, to do ich zbiorów wystarczy zwykły szpadel. Największą wartość posiadają ziela zbierane przed oraz w czasie kwitnienia.


Żywokost lekarski
Symphytum officinale
Cudowne właściwości lecznicze posiada nalewka z żywokostu, którą możemy przygotować samodzielnie, przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. Pomaga szczególnie osobom, które od wielu lat cierpią na reumatyzm czy obrzęk stawów. Bolące miejsca należy nacierać nalewką codziennie, z dnia na dzień zauważając jak przynosi lecznicze efekty. Specyfik potrafi przywrócić funkcje stawów, które przez medycynę zostały zdiagnozowane jako bezwładne. Na lżejsze dolegliwości, takie jak: przeciążenia, zwichnięcia oraz skręcenia a nawet udar mózgu, należy stosować zaparzone liście rośliny, w formie ciepłego okładu z tak przygotowanej papki, które potrafią również pomóc w takich stanach jak: wypukłości kostek stóp oraz dłoni.

Dla osób, które z różnych powodów nie mają dostępu do świeżo zebranego ziela istnieje alternatywne rozwiązanie - zmielony korzeń żywokostu można obecnie dostać w wielu aptekach. Istnieje wiele przypadków porażenia poprzecznego rdzenia kręgowego, w którym okłady w paki przyniosły ulgę. Okłady takie są również nieocenione w przypadku reumatycznych stężeniu mięśni, owrzodzeniu żylakowatym podudzi, bólach karku, guzach dnowych jak i cięższych przypadkach: bolesnych kikutów pooperacyjnych a nawet zapaleniu okostnej.

Herbatka, którą również możemy samodzielnie przygotować z korzeni ziela ma także zastosowanie wewnętrzne przy: dolegliwościach przewodu pokarmowego, krwawieniach żołądkowych, zapaleniu oskrzeli oraz zapaleniu opłucnej. W takich przypadkach można zastosować kurację według następujących instrukcji: łykami należy spożywać dziennie dwie do czterech szklanek herbatki. Natomiast herbatka mieszana (w przypadku wrzodów żołądka) to 100g korzeni rośliny, 50g kwiatów nagietka oraz 50g rdestu ptasiego.

Wspominana wcześniej nalewka przynosi również ukojenie w przypadku ran zewnętrznych oraz wewnętrznych (zmiażdżeniach oraz uszkodzeniach - złamaniach kości oraz krwawych wylewach).

Liście, które zostały opisane jako składnik herbatek, mają również zastosowanie jako dodatek do kąpieli, szczególnie w przypadku chorób reumatycznych, zaburzeniach ukrwienia oraz uszkodzeniach dysku międzykręgowego.

Istnieje również przepis, który mówi o stosowaniu liści w przygotowaniu omletu - które zanurzone w cieście oraz wypieczone przynoszą właściwości lecznicze całej rodzinie.

Poniżej przedstawiam kilka przepisów

Żywokost lekarski - przepisy
Nalewka:
Przepis na nalewkę z żywokostu lekarskiego do nacierania.

Czas przygotowywania: 30 min

Składniki:

    korzeń (kilkanaście sztuk),
    wódka żytniówka


Dobrze umyć (można wyszorować szczotką) i pociąć na niewielkie kawałki korzenie rośliny, które następnie należy umieścić w butelce aż po szyjkę, która zalana żytniówką (ewentualnie inną wódką owocową) należy odstawić na 14 dni w nasłonecznionym, lub ciepłym miejscu. Należy pamiętać, aby wódka przykrywała całkowicie korzenie umieszczone w butelce.


Maść:
Przepis na maść żywokostową pochodzący ze starych rękopisów zielarskich.

Czas przygotowywania: 30 min

Składniki:

    korzeń (4-6 sztuk),
    smalec 250g


Sposób przygotowania:
Umyte oraz pocięte na małe kawałki korzenie (4-6 sztuk) podsmażyć krótko zmieszane z około 250g smalcu (czystego) i odstawić na noc. Następnie należy ogrzać całość i korzystając ze ściereczki przecedzić i wycisnąć do reszty. Odsączoną maź należy szybko przełożyć do wymytych naczyń i umieścić w lodówce.

Herbatka z korzeni:
drobno posiekane korzenie (około 2 małe łyżeczki) należy zalać ćwierć litra zimnej wody. Przecedzone oraz delikatnie podgrzane z rana należy spożywać łykami.

Herbatka mieszana:
duża (kopiasta) łyżeczka zmieszanych ziół (100g żywokostu, 50g nagietka, 50g rdestu ptasiego) na ćwierć litra wody. Zalane wrzątkiem zioła ostawić do naciągnięcia na około trzy minuty. W ciągu dnia należy spożywać od trzech do czterech herbatek.

Przykładanie papki:
Należy bardzo drobno zmielić korzenie ziela, a następnie bardzo szybko wymieszać z gorącą (nie wrzącą) wodą na papkę dodając kilka kropel jadalnego oleju. Lnianą ściereczkę pokryć warstwą tak przygotowanej papki i przyłożyć na chore miejsce, obwiązując dla stabilizacji opatrunku.

Przykładanie świeżych liści:
Wałkiem do ciasta rozwałkować świeże liście, obłożyć nimi chore miejsce i przyłożyć opatrunkiem dla stabilizacji.

Przykładanie zaparzanych liści:
Zaparzone gorącą wodą (nie wrzącą) liście przykładać na chore miejsce.

Dodatek do kąpieli:
Pół kilograma liści (świeżych lub wysuszonych) należy wieczorem zalać około pięcioma litrami zimnej wody. Po nocy podgrzewać na wolnym ogniu aż do zagotowania i tak przygotowany wywar dolać do wody kąpielowej.

Wino:
Świeże oraz umyte korzenie (od dwóch do pięciu) drobno kroimy i zalewamy białym winem na okres 5-6 tygodni. Tak przygotowane wino to fantastyczny preparat przy schorzeniach płuc.

Za:

http://ziolowa-apteka.blogspot.com/2014 … inale.html

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
polonijnaradakobiet - miraworld - polskierp - xtremecraft - spdz11