Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
Offline
Ostrożeń polny – Cirsium arvense (L.) Scopoli w medycynie ludowej
Ostrożeń polny – Cirsium arvense (Linne) Scopoli z rodziny Asteraceae (=Compositae) jest równie pospolity w Polsce jak ostrożeń warzywny. Rośnie na pastwiskach, polanach, przy drogach, na ugorach. Kwitnie do października. Kwiaty są różowe lub purpurowe. Surowiec stanowi ziele – Herba Cirsii. Ziele zasobne w laktony, polifenole, alkaloidy (taliacyna, raufolina), fitosterole, w luteolinę. Korzeń zawiera alkaloidy i fitosterole.
Ziele ma działanie odtruwające i moczopędne. Hamuje krwawienia poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych i wytrącanie włóknika we krwi wypływającej. Posiada właściwości wzmacniające i odżywcze, przyśpiesza przemianę materii, wspomaga procesy odchudzania. Z ziela można przygotowywać napar (2-5 g na szklankę wrzącej wody) i pić 2 razy dziennie po szklance. Napar z ziela ostrożenia ma przyjemny smak i zapach. Ja osobiście nie stosuje go od 1994 r. Uważam go jednak za dobry składnik mieszanek przeciwreumatycznych, przyśpieszających kuracje odchudzające i odtruwające, mieszanek przeciwcukrzycowych i moczopędnych. Wspomaga usuwanie z ustroju metabolitów azotowych, dlatego jest przydatny w leczeniu artretyzmu. Ziele powinno być zbierane w okresie kwitnienia.
Korzeń ostrożenia w postaci mocnego naparu działa rozwalniająco. U niektórych osób wywołuje wymioty. W małych dawkach pomocny w leczeniu otyłości. Reguluje wypróżnienia i wspomaga wydzielanie żółci. Filiżanka naparu z 1 łyżki na 150 ml wrzątku 1 raz dziennie jest bezpieczną i efektywną dawką w leczeniu spowolnionej przemiany materii.
W medycynie ludowej ziele polecane także w leczeniu chorób skóry, w tym alergicznych.
Offline
Offline
Strony: 1