MEDYCYNA NATURALNA - FORUM...........................Rodzaju 1:29 Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witam serdecznie wszystkich gości.

#1 2018-05-04 14:19:05

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,232
Windows 7Firefox 59.0

JEŻYNA

Jeżyna, ożyna a. ostrężyna[2] (Rubus L.) – rodzaj roślin z rodziny różowatych. Część przedstawicieli określana jest zwyczajowo w języku polskim malinami (gatunki o różnej przynależności w obrębie podrodzajów, które łączy czerwona barwa owoców i odpadanie ich od dna kwiatowego po dojrzeniu).

Z wyjątkiem nielicznych w naszej florze przedstawicieli rozmnażających się płciowo (np. malina moroszka i malina właściwa), pozostałe gatunki reprezentują podrodzaj Rubus reprezentowany w Europie Środkowej wyłącznie przez apomikty pochodzenia mieszańcowego. Z powodu apomiksji, hybrydyzacji i rozszczepiania cech mieszańców powstaje wielka różnorodność form jeżyn. Utrudnia to ich klasyfikację. W przypadku apomiktów kryterium wyodrębniania gatunku jest sztuczne i związane jest z rozległością zasięgu (krańcowe stanowiska powinny być oddalone o minimum 20 km). Wyodrębniające się morfologicznie jeżyny zajmujące mniejszy areał uważane są za biotypy lokalne.

Liczba gatunków jest różna w zależności od ujęcia systematycznego. Niektórzy autorzy podają 300-400 gatunków diploidalnych[3]. Index Kewensis podaje 72 gatunki. Z Polski podano od 50 do 90 gatunków (w zależności od ujęcia systematycznego). Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski[4] z 2002 roku zawiera wykaz 89 gatunków. Gatunkiem typowym jest Rubus fruticosus L.[5].

Złożona systematyka tego rodzaju wymaga często od zajmujących się nim taksonomów wąskiej specjalizacji. Specjalizację taką wyodrębnia się i określa mianem batologii – nauki o jeżynach.

Więcej w linku:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Je%C5%BCyna

Offline

#2 2018-05-04 14:19:40

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,232
Windows 7Firefox 59.0

Odp: JEŻYNA

Jeżyna fałdowana (Rubus plicatus W. et N.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z Europy[2]. W Polsce roślina spotykana na całym niżu i w niższych partiach górskich.

pjyoa6we.jpg

Najpopularniejsza jeżyna w kraju.

Offline

#3 2018-05-04 14:20:02

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,232
Windows 7Firefox 59.0

Odp: JEŻYNA

Jeżyna popielica Rubus caesius L.[2] (ostrężyna, popielica[3]) – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Występuje w strefie klimatu umiarkowanego w Euroazji[4]. W Polsce jest pospolity.

i3mljppk.jpg

Zastosowanie

Roślina lecznicza. Ma podobne własności lecznicze, jak jeżyna fałdowana.

    Surowiec zielarski: Liść – Folium Rubi caesii, "owoc" – Fructus rubi caesii. Liście zawierają garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne i witaminę C.
    Działanie. Liście medycyna ludowa wykorzystuje jako środek ściągający i przeciwbiegunkowy. Suszone owoce wykorzystuje się podobnie jak owoce maliny w stanach podgorączkowych.

Surowiec - liście i owoce.

Składniki chemiczne - Liście zawierają garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne i witaminę C. Owoce zawierają cukry, pektyny, kwas cytrynowy, witaminy.

Liść jeżyny jest stosowany w medycynie ludowej jako środek ściągający, przeciwbiegunkowy i w schorzeniach skórnych, a także do płukania jamy ustnej w anginach.

Zmienność
Tworzy mieszańce z maliną właściwą (R. idaeus L.) oraz z licznymi innymi gatunkami.

Offline

#4 2018-05-04 14:20:22

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,232
Windows 7Firefox 59.0

Odp: JEŻYNA

Jeżyna popielica – zdrowotne właściwości

Jeżyna popielica jest bardzo odżywcza. Zawiera wiele witamin A, B6, C, E, K, kwas foliowy, tiaminę, ryboflawinę oraz niacynę, a także minerały wapń, fosfor, magnez, żelazo, potas, sód i cynk. Owoce jeżyny zawierają dużą ilość cukrów oraz kwasów jabłkowego i cytrynowego. Liście są źródłem garbników, flawonoidów, kwasów organicznych oraz karotenów. W owocach jest więcej witamin, liście to bogactwo związków mineralnych.

Surowcem zielarskim są liście oraz owoce. Można je spożywać w formie świeżej lub po ususzeniu. Suszone owoce wykorzystywane są do obniżenia gorączki. Młode liście oraz korzenie znajdują zastosowanie jako środek ściągający, oraz hamujący biegunkę.

Jeżyny z uwagi na wysoką zawartość witaminy K wraz z dużą ilością wapnia i magnezu ma dobroczynny na kościec, wpływając na gęstość kości i zmniejszając tym ryzyko złamań.

Z tego powodu zalecane są kobietom zagrożonym osteoporozom. Dodatkowo łagodzą objawy menopauzy, a u kobiet młodszych zmniejszają objawy napięcia przedmiesiączkowego. Jeżyna popielica zawiera, fitoestrogeny, czyli estrogeny roślinne, które mają podobne działanie do żeńskich hormonów płciowych.

Jeżyna popielica to roślina o niskim indeksie glikemicznym, dlatego może być spożywana nawet przez chorych na cukrzycę. Zawarty w jeżynach błonnik spowalnia wchłanianie węglowodanów, w związku, z czym wpływa na utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi.

Zawarte w jeżynie antyoksydanty (antocyjany, kwas elagowy, kwasy fenolowe) są podstawowymi związkami stosowanymi w diecie antynowotworowej, ponieważ niszczą wolne rodniki, które są przyczyną rozwoju komórek rakowych. Antocyjany wpływają na elastyczność naczyń włosowatych oraz mają działanie wzmacniające dla mięśnia sercowego. Zawarta w jeżynach witamina C zwiększa odporność, a duża zawartość błonnika powoduje mniejsze wchłanianie tłuszczów, chroniąc w ten sposób serce i ograniczając ryzyko chorób układu krążenia.

Dzięki wysokiej zawartości witamin C i E oraz antocyjanów jeżyna wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej. Związki te obniżają również ciśnienie w gałce ocznej oraz leczą stany zapalne siatkówki oka.

Podsumowując jeżyna popielica, ma właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, moczopędne, napotne, przeciwbiegunkowe, przeciwgorączkowe, przyspieszające gojenie, regulujące oraz podkręcające przemianę materii.
fb


Jeżyna popielica – zastosowanie

Jeżyna popielica znajduje zastosowanie w kuchni, przy pielęgnowaniu urody oraz oczywiście lecznicze. W kuchni wykorzystuje się owoce jeżyny w postaci świeżej lub w formie przetworów. Dodaje się je do sałatek, do farszów, deserów lub przygotowuje z nich soki, wina, nalewki, galaretki lub dżemy. Wykorzystuje się również kwiaty jeżyny, co celów dekoracyjnych lub jako składnik sałatek.

Sok uzyskany z jeżyny wykorzystywany jest do leczenia przeziębienia oraz w celu wzmocnienia osłabionego organizmu. Niedojrzałe owoce jeżyny stosuje się przy krwawieniach wewnętrznych, ponieważ wykazują działanie ściągające. Przejrzałe owoce popielicy mają zaś działanie przeczyszczające.

Napar uzyskany z liści jeżyny stosuje się do zwalczania gorączki, pomocniczo przy grypie oraz do hamowania rozwolnienia. Pomaga też przy nieżytach górnych dróg oddechowych, przy niestrawności, zgadze, kurczach żołądka, bólach brzucha, odbijaniu, mdłościach oraz w zaburzeniach przemiany materii.

Wywar z jeżyny ma działanie uspokajające, pomagające w walce z bezsennością. Można go również stosować zewnętrznie do płukania gardła lub przemywania owrzodzonej skóry.

Z uwagi na niską kaloryczność, wysoką zawartość pektyn oraz zdolności do przyspieszania przemiany materii jeżyny warto dodać do diety odchudzającej.
Jeżyna popielica – sposoby użycia

O ile sami zbieramy materiał leczniczy, wówczas korzenie jeżyn odcinamy jesienią, natomiast liście zbieramy przed okresem kwitnienia, czyli na przełomie maja i czerwca. Suszy się je ciemnym i przewiewnym miejscu. Tak uzyskany materiał wykorzystujemy do przygotowania wywaru. Jedną łyżkę suszu z liści jeżyny zalewamy szklanką wrzątku, dodajemy jedną łyżkę miodu i gotujemy przez kilka minut. Następnie studzimy, przecedzamy i pijemy.

Napar z liści jeżyny popielicy możemy wykorzystywać także do kąpieli, w przypadkach chorób skórnych, przebiegających ze świądem. Kąpiel taka działa też korzystnie na przemianę materii.

W przypadkach gośćca, w nerwobólach oraz w dnie pomogą okłady – kataplazmy przygotowane z papki z liści popielicy.

Jeżyna popielica ma wpływ na poziom cukru we krwi, dlatego diabetycy mogą przygotować sobie sok z jeżyn. W tym celu wystarczy kilogram owoców, oczyścić, przełożyć do garnuszka powoli ogrzewać, aż puszcza sok. Wówczas wystarczy dodać szczyptę kwasku cytrynowego, wymieszać, a po przecedzenie przez gęste sitko, przelać do słoiczków, zamknąć i po odwróceniu do góry dnem, pozostawić do ostudzenia.

Jeżynę można zastosować również do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, z powodu wysokiej zawartości antyoksydantów oraz dużej ilości witaminy E wpływa korzystnie na procesy starzenia skóry, skutecznie je opóźniając. Substancje te przyspieszają syntezę kolagenu oraz działają wzmacniająco na pękające naczynka krwionośne.
Do celów pielęgnacyjnych można wykonać maseczkę, rozgniatając kilka jeżyn z łyżką śmietany i łyżeczką miodu. Maseczkę nakłada się na kwadrans, po czym zmywa zimną wodą. Maseczka ta nadaje się dla suchej skóry.


Źródło: https://www.stolicazdrowia.pl/2716/jezy … ob-uzycia/

Offline

#5 2018-05-22 08:20:17

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,232
Windows 7Firefox 60.0

Odp: JEŻYNA

Jeżyna fałdowana - Rubus plicatus (Rosaceae).

Opis.

Krzew kolczasty pospolity w poszyciu leśnym, na polanach i zrębach w całej Polsce. Pędy płonne kanciaste; liść - 3-5 listkowy; listki od spodu owłosione, brzegiem nierówno ostro ząbkowane, sfałdowane; listek szczytowy sfałdowany, sercowaty; kwiaty 5-płatkowe, średniej wielkości; płatki korony białe lub różowawe; dno kwiatowe wypukłe; owoc - złożony z licznych mięsistych pestkowców; owoce koloru czarnego, lśniące, dojrzewające w sierpniu i we wrześniu. Do celów leczniczych można zbierać surowce z innych gatunków jeżyny, których jest bardzo dużo.

Surowiec.

Surowcem jest liść i owoc - Folium et Fructus Rubi plicati. Liście zbiera się przed lub w czasie kwitnienia i suszy w temp. do 40o C. Świeże owoce są cennym surowcem dc produkcji wysokowitaminowych przetworów.

Liść dostępny jest w sprzedaży (opak. 25 i 50 g).

Skład chemiczny.

Owoce zawierają wit. C - 10-20 mg/100 g, wit.A -200 j.m., wit. P - 260 mg, wit. K - 400 ug, wit. B1 - 40 ug, wit. B2 - 40 ug, wit. PP - 800 ug, sole mineralne - 1,70%, pektynian wapnia - 0,80%, zw. azotowe - 1,2%, kw. jabłkowy - 1,55%, cukier inwertowy - 4,20%, wodę -86%, kw. salicylowy.

Liście zawierają garbniki - ok. 5-8%, kw. jabłkowy, salicylowy, cytrynowy, askorbinowy i bursztynowy, flawonoidy i sole.

Działanie.

Liście obniżają stężenie glukozy we krwi, działają wybitnie ściągająco, przeciwzapalnie, słabo moczopędnie i nieznacznie żółciopędnie. Owoce posiadają wartość odżywczą (dietetyczną). Otrzymany z nich sok działa napotnie, moczopędnie, przeciwgorączkowo oraz wzmacniająco.

Wskazania.

Owoce: osłabienie, choroby zakaźne, przeziębienie, gorączka, kaszel, choroby skórne.

Liście: biegunka, zaburzenia trawienia, niestrawność, nieżyt jelit i żołądka, hiperglikemia (nadmiar glukozy we krwi).

Napar: 2 łyżki liści zalać 2 szkl. wrzącej wody; odstawić na 20 min.; przecedzić. Pić 3-4 razy dz. po 200 ml; dzieci ważące 3-4 kg -8,5-11 ml, 5-6 kg - 14-17 ml, 7-8 kg - 20-22,8 ml, 9-10 kg - 25,7-28,5 ml, 11-13 kg _ 31.42,8 ml, 16-20 kg - 45,7-57 ml, 21-25 kg - 60-71 ml, 26-30 kg - 74-85,7 ml, 31-35 kg - 88,5-100 ml, 36-40 kg - 102,8-114 ml, 41.45 kg - 117-128,5 ml, 46-50 kg - 131-142,8 ml, 51-55 kg - 145r7-157 ml, 3-4 razy dziennie.

Nalewka jeżynowa - Tinctura Rubi plicati: pół szkl. liści zalać 300 ml wódki; wytrawiać 14 dni; przefiltrować. Zażywać 3-4 razy dz. po 10-15 ml. Nalewką przemywać skórę z wągrami, z trądzikiem pospolitym i różowatym, ze stanami zapalnymi, ze zmianami sączącymi, z łojotokiem i pryszczami w okresie miesiączkowania.

Sok jeżynowy – Succus Rubi plicati: świeże owoce włożyć do garnka zalać gorącą wodą tylko tyle, żeby były przykryte, doprowadzić do momentu wrzenia, odstawić na bok, przykryć i pozostawić na 6 godz.; następnie przecedzić, na 1 l soku dać 0,5-1 kg cukru, mieszać dopóki cukier nie rozpuści się, gotować 3 minuty i zaraz gorący sok zlewać do słoików lub butelek (sparzonych w gorącej wodzie). Pasteryzować 20 minut w wodzie o temp. 80o C. Z miazgi zrobić marmoladkę, którą należy dosłodzić do smaku.

Konfitura z jeżyn.

Składniki:

- 1 kg jeżyn

- 1 kg cukru

- 200-400 ml soku jeżynowego lub innego

Z soku i cukru ugotować ulep czyli syrop. Na gorący ulep wrzucić umyte owoce, odstawić na bok i tak pozostawić do następnego dnia. Nazajutrz ulep z owocami smażyć aż będą przeźroczyste i odpowiednio gęste. Gorący składać do słoików, zakręcać. Nie pasteryzować. Owoce są zakonserwowane cukrem.

Rp.

Liść jeżyny - 1 łyżka

Liść szałwi - 1 łyżka

Ziele rutwicy - 1 łyżka

Ziele lub kłącze kokoryczki - 1 łyżka

Wymieszać.

2 łyżki mieszanki zalać 2 szkl. wrzącej wody; odstawić na 20 minut; przecedzić. Pić 3 razy dz. po jedzeniu w ilości 100 ml; dzieci ważące 15-20 kg - 21 ml, 25-30 kg - 35 ml, 35-40 kg - 50 ml, 45-50 kg - 64 ml, 3 razy dz.

Wskazania: hiperglikemia. otyłość, miażdżyca, cukromocz, zaburzenia przemiany materii.

http://www.rozanski.ch/fitoterapia2.htm

Offline

#6 2019-07-21 07:01:24

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,232
WindowsFirefox 68.0

Odp: JEŻYNA

Jeżyna popielica – zdrowotne właściwości
Jeżyna popielica jest bardzo odżywcza. Zawiera wiele witamin A, B6, C, E, K, kwas foliowy, tiaminę, ryboflawinę oraz niacynę, a także minerały wapń, fosfor, magnez, żelazo, potas, sód i cynk. Owoce jeżyny zawierają dużą ilość cukrów oraz kwasów jabłkowego i cytrynowego. Liście są źródłem garbników, flawonoidów, kwasów organicznych oraz karotenów. W owocach jest więcej witamin, liście to bogactwo związków mineralnych.

Surowcem zielarskim są liście oraz owoce. Można je spożywać w formie świeżej lub po ususzeniu. Suszone owoce wykorzystywane są do obniżenia gorączki. Młode liście oraz korzenie znajdują zastosowanie jako środek ściągający, oraz hamujący biegunkę.

Jeżyny z uwagi na wysoką zawartość witaminy K wraz z dużą ilością wapnia i magnezu ma dobroczynny na kościec, wpływając na gęstość kości i zmniejszając tym ryzyko złamań.



Źródło: https://www.stolicazdrowia.pl/2716/jezy … ob-uzycia/

Offline

#7 2020-08-27 12:33:58

Zibi
Administrator
Dołączył: 2018-05-04
Liczba postów: 1,232
Windows 7Firefox 69.0

Odp: JEŻYNA

WYZDROWIEJESZ 60 # 140 JEŻYNA ****

https://www.youtube.com/watch?v=LzDWwBvOta0

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
edukacjanaturalnadziecka - ebiedronka - aspirerpg - eul-spedycja - polskitruckgry